Lille tønde med stor lyd

Trods beskeden størrelse sikrer den smarte konstruktion, at denne JBL leverer stort anlagt lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En lille rund gummibelagt sag med bløde softknapper på toppen. Var det ikke fordi, der står JBL på fronten, ville vi ikke give den mange chancer. Men netop højttalerspecialisten JBL har gentagne gange bevist, hvor meget vellyd der kan komme ud af en lille kasse – hvis konstruktionen er rigtig.

Det er den bestemt her, for lyden har en varm klang, som klæder mange musikgenrer. Der er fint med bas fra de to basenheder, der spiller i hver side af tønden. Alt i alt en god lydoplevelse, så længe du ikke skal spille meget højt.

Ved at placere en basenhed i hver ende af den runde højttaler opnås et fint lydbillede, med god bas og især mellemtone.

At JBL så også kan fås i fire forskellige farver, kan oplade din smartphone og i øvrigt spille omkring 12 timer på batteriet er kun bonusting. Her er det den store lyd fra den lille enhed, der imponerer og derfor en klar Anbefaling herfra.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura