Lille tønde med stor lyd

Trods beskeden størrelse sikrer den smarte konstruktion, at denne JBL leverer stort anlagt lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En lille rund gummibelagt sag med bløde softknapper på toppen. Var det ikke fordi, der står JBL på fronten, ville vi ikke give den mange chancer. Men netop højttalerspecialisten JBL har gentagne gange bevist, hvor meget vellyd der kan komme ud af en lille kasse – hvis konstruktionen er rigtig.

Det er den bestemt her, for lyden har en varm klang, som klæder mange musikgenrer. Der er fint med bas fra de to basenheder, der spiller i hver side af tønden. Alt i alt en god lydoplevelse, så længe du ikke skal spille meget højt.

Ved at placere en basenhed i hver ende af den runde højttaler opnås et fint lydbillede, med god bas og især mellemtone.

At JBL så også kan fås i fire forskellige farver, kan oplade din smartphone og i øvrigt spille omkring 12 timer på batteriet er kun bonusting. Her er det den store lyd fra den lille enhed, der imponerer og derfor en klar Anbefaling herfra.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo