Hent office til Android helt gratis

De populære Office-programmer Word, Excel og
Powerpoint er nu ude af beta-stadiet og klar til download i deres endelige versioner. Android-brugere kan hente dem helt gratis.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden Microsoft for fem uger siden annoncerede preview-udgaven af Office til Android-smartphones, er applikationerne blevet testet af tusindvis af preview-brugere i 83 lande på mere end 1.900 forskellige Android-smartphone-modeller.

Feedback fra de mange preview-brugere er blevet brugt til at finpudse de enkelte apps. Blandt andet er det gjort nemmere at integrere til andre populære apps – fx Google Drive og Box – ligesom det er lettere og mere intuitivt at navigere i menuer og funktioner.

Her er nogle af de vigtigste funktioner:

* Læs og redigér dine dokumenter på farten: Med Office til Android-smartphones kan du få et hurtigt kig på vigtige dokumenter – fx på vej til et møde – og du har adgang til de redigeringsværktøjer, du kender fra pc-versionen. Du kan også læse andres kommentarer og selv tilføje nye.

* Præsentér direkte fra telefonen: Du kan vise PowerPoint-præsentationer trådsløst fra din smartphone til skærmen i mødelokalet. Endda med de samme slide-overgange og animationer som på din pc. Du kan også tegne eller skrive direkte på din smartphones skærm for at fremhæve vigtige pointer, mens du præsenterer.

* Hurtig adgang til alle dine dokumenter: Du kan lynhurtigt finde det dokument, du senest arbejdede i på pc’en eller din tablet – og du kan hente filer fra både OneDrive, Dropbox, Google Drive og Box.

* Office overalt: Microsoft har indgået partnerskaber med mere end 30 hardware-producenter (bl.a. Samsung, Sony og LG), der præinstallerer Office-apps på kommende Android-produkter, der lander på hylderne senere i år.

Office-app'ene kan hentes her: Word til Android, Excel til Android og PowerPoint til Android.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S