Hent office til Android helt gratis

De populære Office-programmer Word, Excel og
Powerpoint er nu ude af beta-stadiet og klar til download i deres endelige versioner. Android-brugere kan hente dem helt gratis.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden Microsoft for fem uger siden annoncerede preview-udgaven af Office til Android-smartphones, er applikationerne blevet testet af tusindvis af preview-brugere i 83 lande på mere end 1.900 forskellige Android-smartphone-modeller.

Feedback fra de mange preview-brugere er blevet brugt til at finpudse de enkelte apps. Blandt andet er det gjort nemmere at integrere til andre populære apps – fx Google Drive og Box – ligesom det er lettere og mere intuitivt at navigere i menuer og funktioner.

Her er nogle af de vigtigste funktioner:

* Læs og redigér dine dokumenter på farten: Med Office til Android-smartphones kan du få et hurtigt kig på vigtige dokumenter – fx på vej til et møde – og du har adgang til de redigeringsværktøjer, du kender fra pc-versionen. Du kan også læse andres kommentarer og selv tilføje nye.

* Præsentér direkte fra telefonen: Du kan vise PowerPoint-præsentationer trådsløst fra din smartphone til skærmen i mødelokalet. Endda med de samme slide-overgange og animationer som på din pc. Du kan også tegne eller skrive direkte på din smartphones skærm for at fremhæve vigtige pointer, mens du præsenterer.

* Hurtig adgang til alle dine dokumenter: Du kan lynhurtigt finde det dokument, du senest arbejdede i på pc’en eller din tablet – og du kan hente filer fra både OneDrive, Dropbox, Google Drive og Box.

* Office overalt: Microsoft har indgået partnerskaber med mere end 30 hardware-producenter (bl.a. Samsung, Sony og LG), der præinstallerer Office-apps på kommende Android-produkter, der lander på hylderne senere i år.

Office-app'ene kan hentes her: Word til Android, Excel til Android og PowerPoint til Android.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S