Klips højttaleren på tøjet

JBL Clip kan klipses fast på bukser, tasker eller jakke, så du kan tage musikken med ud i sommeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Små transportable mini-højttalere har aldrig været så relevant et produkt som i dag, hvor vi alle går rundt med adgang til en uendelig mængde af musik og film i lommen via vores smartphone. Selv en lille højttaler kan forbedre lyden fra mobiltelefonen markant, og med Clip har JBL gjort det nemt at tage god lyd med på farten.

Den lille runde højttaler er nemlig forsynet med en karabin-hage, der gør det muligt at klipse den fast på bukserne, på tasken eller lignende. Den er skabt i robust plastikdesign, så den klarer vandreturen, festivalen eller hvad du ellers måtte udsætte den for. Man skal selvfølgelig ikke forvente massive mængder bas fra så lille en højttaler, men af sin størrelse lyder højttaleren faktisk rigtig fint. Man skal dog ikke skrue alt for højt op, så bliver lyden skinger.

Den kan tilsluttes trådløst med Bluetooth 4.0 og i højttaleren sidder ledning med minijack, så enhver afspiller kan tilsluttes. Indbygget mikrofon gør det desuden muligt at besvare opkald, mens musikken sættes på pause eller at foretage telefonkonferencer.

Til prisen må man sige, at man får meget for pengene. Det største problem er, at batteriet kun klarer fem timers musik på en opladning, hvilket hurtigt kan slippe op på en festival eller en vandretur i bjergene.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura