Samsung 850 Pro 512 GB

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk, hvor hurtigt gårsdagens altovervindende glamour bliver til noget aldeles forglemmeligt. For ikke så længe siden lancerede Samsung sit nye 850 Pro-ssd, og vi var alle slagne med forundring. Med dets smarte nye 3D NAND-hukommelse var 850 Pro alles yndling. Dette var det SATA-ssd, man ville købe. Hvis man altså havde råd.

Men pludselig begynder 850 Pro at se langt mindre appetitligt ud. Drev, der bygger på det nye M.2-interface, herunder Samsungs eget XP941, melder sig med hidtil usete niveauer for PCI Express-lager-ydelse. Vi kan ikke komme uden om, at de simpelthen distancerer ethvert SATA-drev som 850 Pro.

I den seneste tid har 850 haft svært ved at følge med konkurrenterne.

Denne distance bliver kun værre, når M.2-drev med NVMe-support kommer og fører 4K-vilkårlig adgang til nye højder. Og nu vi er ved brodermord, har Samsung også lanceret 850 Evo med ændret TLC 3D NAND-hukommelse. Derfor virker 850 Pro ret gammeldags. Det er ikke engang enestående at have 3D-hukommelseschips længere.

Som om det ikke var galt nok, skal 850 Pro konkurrere med SanDisks Extreme Pro, der ved noget om konsistent ydelse. Av. Kort sagt er dette et meget hurtigt drev set fra et SATA-synspunkt, men det bliver slået af SanDisk.

Det har udmærkede specifikationer, herunder den 40 nm 3D NAND-hukommelse, der lover fremragende langtidsholdbarhed. Samsung angiver levetiden til 150 TB, og det er formidabelt. Men udviklingen går hurtigt. Den omstændighed plus 850 Pros pris gør det svært at anbefale det, der før var et meget tiltrækkende drev.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos