Samsung 850 Pro 512 GB

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk, hvor hurtigt gårsdagens altovervindende glamour bliver til noget aldeles forglemmeligt. For ikke så længe siden lancerede Samsung sit nye 850 Pro-ssd, og vi var alle slagne med forundring. Med dets smarte nye 3D NAND-hukommelse var 850 Pro alles yndling. Dette var det SATA-ssd, man ville købe. Hvis man altså havde råd.

Men pludselig begynder 850 Pro at se langt mindre appetitligt ud. Drev, der bygger på det nye M.2-interface, herunder Samsungs eget XP941, melder sig med hidtil usete niveauer for PCI Express-lager-ydelse. Vi kan ikke komme uden om, at de simpelthen distancerer ethvert SATA-drev som 850 Pro.

I den seneste tid har 850 haft svært ved at følge med konkurrenterne.

Denne distance bliver kun værre, når M.2-drev med NVMe-support kommer og fører 4K-vilkårlig adgang til nye højder. Og nu vi er ved brodermord, har Samsung også lanceret 850 Evo med ændret TLC 3D NAND-hukommelse. Derfor virker 850 Pro ret gammeldags. Det er ikke engang enestående at have 3D-hukommelseschips længere.

Som om det ikke var galt nok, skal 850 Pro konkurrere med SanDisks Extreme Pro, der ved noget om konsistent ydelse. Av. Kort sagt er dette et meget hurtigt drev set fra et SATA-synspunkt, men det bliver slået af SanDisk.

Det har udmærkede specifikationer, herunder den 40 nm 3D NAND-hukommelse, der lover fremragende langtidsholdbarhed. Samsung angiver levetiden til 150 TB, og det er formidabelt. Men udviklingen går hurtigt. Den omstændighed plus 850 Pros pris gør det svært at anbefale det, der før var et meget tiltrækkende drev.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS