Samsung 850 Pro 512 GB

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk, hvor hurtigt gårsdagens altovervindende glamour bliver til noget aldeles forglemmeligt. For ikke så længe siden lancerede Samsung sit nye 850 Pro-ssd, og vi var alle slagne med forundring. Med dets smarte nye 3D NAND-hukommelse var 850 Pro alles yndling. Dette var det SATA-ssd, man ville købe. Hvis man altså havde råd.

Men pludselig begynder 850 Pro at se langt mindre appetitligt ud. Drev, der bygger på det nye M.2-interface, herunder Samsungs eget XP941, melder sig med hidtil usete niveauer for PCI Express-lager-ydelse. Vi kan ikke komme uden om, at de simpelthen distancerer ethvert SATA-drev som 850 Pro.

I den seneste tid har 850 haft svært ved at følge med konkurrenterne.

Denne distance bliver kun værre, når M.2-drev med NVMe-support kommer og fører 4K-vilkårlig adgang til nye højder. Og nu vi er ved brodermord, har Samsung også lanceret 850 Evo med ændret TLC 3D NAND-hukommelse. Derfor virker 850 Pro ret gammeldags. Det er ikke engang enestående at have 3D-hukommelseschips længere.

Som om det ikke var galt nok, skal 850 Pro konkurrere med SanDisks Extreme Pro, der ved noget om konsistent ydelse. Av. Kort sagt er dette et meget hurtigt drev set fra et SATA-synspunkt, men det bliver slået af SanDisk.

Det har udmærkede specifikationer, herunder den 40 nm 3D NAND-hukommelse, der lover fremragende langtidsholdbarhed. Samsung angiver levetiden til 150 TB, og det er formidabelt. Men udviklingen går hurtigt. Den omstændighed plus 850 Pros pris gør det svært at anbefale det, der før var et meget tiltrækkende drev.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S