Samsung 850 Pro 512 GB

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk, hvor hurtigt gårsdagens altovervindende glamour bliver til noget aldeles forglemmeligt. For ikke så længe siden lancerede Samsung sit nye 850 Pro-ssd, og vi var alle slagne med forundring. Med dets smarte nye 3D NAND-hukommelse var 850 Pro alles yndling. Dette var det SATA-ssd, man ville købe. Hvis man altså havde råd.

Men pludselig begynder 850 Pro at se langt mindre appetitligt ud. Drev, der bygger på det nye M.2-interface, herunder Samsungs eget XP941, melder sig med hidtil usete niveauer for PCI Express-lager-ydelse. Vi kan ikke komme uden om, at de simpelthen distancerer ethvert SATA-drev som 850 Pro.

I den seneste tid har 850 haft svært ved at følge med konkurrenterne.

Denne distance bliver kun værre, når M.2-drev med NVMe-support kommer og fører 4K-vilkårlig adgang til nye højder. Og nu vi er ved brodermord, har Samsung også lanceret 850 Evo med ændret TLC 3D NAND-hukommelse. Derfor virker 850 Pro ret gammeldags. Det er ikke engang enestående at have 3D-hukommelseschips længere.

Som om det ikke var galt nok, skal 850 Pro konkurrere med SanDisks Extreme Pro, der ved noget om konsistent ydelse. Av. Kort sagt er dette et meget hurtigt drev set fra et SATA-synspunkt, men det bliver slået af SanDisk.

Det har udmærkede specifikationer, herunder den 40 nm 3D NAND-hukommelse, der lover fremragende langtidsholdbarhed. Samsung angiver levetiden til 150 TB, og det er formidabelt. Men udviklingen går hurtigt. Den omstændighed plus 850 Pros pris gør det svært at anbefale det, der før var et meget tiltrækkende drev.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S