Samsung 850 Pro 512 GB

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tænk, hvor hurtigt gårsdagens altovervindende glamour bliver til noget aldeles forglemmeligt. For ikke så længe siden lancerede Samsung sit nye 850 Pro-ssd, og vi var alle slagne med forundring. Med dets smarte nye 3D NAND-hukommelse var 850 Pro alles yndling. Dette var det SATA-ssd, man ville købe. Hvis man altså havde råd.

Men pludselig begynder 850 Pro at se langt mindre appetitligt ud. Drev, der bygger på det nye M.2-interface, herunder Samsungs eget XP941, melder sig med hidtil usete niveauer for PCI Express-lager-ydelse. Vi kan ikke komme uden om, at de simpelthen distancerer ethvert SATA-drev som 850 Pro.

I den seneste tid har 850 haft svært ved at følge med konkurrenterne.

Denne distance bliver kun værre, når M.2-drev med NVMe-support kommer og fører 4K-vilkårlig adgang til nye højder. Og nu vi er ved brodermord, har Samsung også lanceret 850 Evo med ændret TLC 3D NAND-hukommelse. Derfor virker 850 Pro ret gammeldags. Det er ikke engang enestående at have 3D-hukommelseschips længere.

Som om det ikke var galt nok, skal 850 Pro konkurrere med SanDisks Extreme Pro, der ved noget om konsistent ydelse. Av. Kort sagt er dette et meget hurtigt drev set fra et SATA-synspunkt, men det bliver slået af SanDisk.

Det har udmærkede specifikationer, herunder den 40 nm 3D NAND-hukommelse, der lover fremragende langtidsholdbarhed. Samsung angiver levetiden til 150 TB, og det er formidabelt. Men udviklingen går hurtigt. Den omstændighed plus 850 Pros pris gør det svært at anbefale det, der før var et meget tiltrækkende drev.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS