B&O PLAY i nyt samarbejde med 3

Teleselskabet 3 indgår nu i et eksklusivt samarbejde med B&O PLAY.
Det sker som et led i 3’s strategiske satsning på eksklusivt tilbehør.
Som det eneste teleselskab i verden sælger 3 nu udvalgte B&O PLAY
produkter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tidligere på året løftede 3 sløret for en ny strategisk satsning på eksklusivt mobiltilbehør, som blev skudt i gang med en aftale med SMS Audio om at sælge rapperen 50 Cent’s hovedtelefoner i 3’s butikker. Nu lander endnu et premium brand på 3’s hylder, idet 3 fremover vil sælge produkter fra B&O PLAY - tilmed som det eneste teleselskab i verden.

”Vi er rigtig glade for vores nye partnerskab med B&O PLAY. 3 er kendt som klassens frække dreng, ligesom B&O PLAY er den legesyge lillebror. På den front er der et stærkt brand-match. Samtidig er de bærbare B&O PLAY-produkter helt i tråd med vores kunders hang til cool design og urbane livsstil. De er meget på farten, hvor de bruger mobilen til at streame musik, tv og nyheder. Og de vil sætte pris på den exceptionelt gode lyd, som B&O PLAY er kendt for at levere,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet, 3 Danmark.

Succes i Sverige

Inspirationen til 3’s nye strategiske fokus er hentet på den anden side af Øresund. 3’s søsterselskab i Sverige lancerede allerede sidste år et lignende sats på kvalitetstilbehør. Og her har konceptet været en stor succes.

”De svenske kunder har taget virkelig godt imod produkterne, der har fungeret som traffic driver i butikkerne og øget salget markant. Vi har derfor kigget 3 Sverige over skulderen og brugt deres learnings i introduktionsfasen, ligesom vi agerer på de tendenser, vi ser på det danske marked. Og vi kan allerede nu, efter de første måneder, se en positiv udvikling hvor kunderne gerne supplerer mobilkøbet med lækkert tilbehør,” fortæller David Elsass.

Mere end halvdelen køber på afbetaling

Som en del af 3’s nye satsning på mobiltilbehør giver teleselskabet kunderne mulighed for at købe de eksklusive produkter på afbetaling. Og den mulighed får man også med B&O PLAY.

”Tallene taler deres tydelige sprog. Indtil videre har over halvdelen af vores kunder valgt at købe deres tilbehør på afbetaling og to ud af tre vælger at afbetale over 30 måneder. Det gælder især de kvalitetsbevidste forbrugere, der sætter pris på skarp lyd og cool design og gerne vil investere i et par high-end højtalere eller hovedtelefoner, men ikke har økonomi til at hive flere tusinde kroner ud af budgettet på én gang. For dem er 3Afbetaling en attraktiv løsning,” fortæller David Elsass.

Køber man på 3Afbetaling skal mobiltilbehøret minimum have en værdi af 750 kr. og maksimum 3000 kr. og man kan højst købe fem varer på afbetaling af gangen.

3 og B&O PLAY fejrer det nye samarbejde med et introduktionstilbud. De første 100 kunder kan få den bærbare højtaler BeoPlay A2 til 2.499 kr. og dermed spare 300 kr.

B&O PLAY lander på hylderne hos 3 den 2. juli og kan købes i 3’s butikker, via kundeservice og på sigt på 3.dk

3 sælger følgende modeller fra B&O PLAY:
* BeoPlay A2 i sort, grå og grøn. Pris: 2.799,-
* BeoPlay H2 i mørkeblå og sølv. Pris: 1.499,-
* BeoPlay H6 i sort og beige. Pris: 2.999,-

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job