HP Chromebook 14 G3 K7J12ES

Den lækre Chromebook fra HP er blandt de få med touchskærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Elegance mangler HP’s Chrome-book 14 ikke. Den er udført i plast ligesom de andre deltagere, men materialerne virker lige en grad mere raffineret, og den fremstår også ret så solid.

Det er testen eneste 14" Chromebook, hvilket også afspejler sig i vægten på 1,71 kg. Det gør den til testens tungeste deltager, men til gengæld er den med en tykkelse på blot 17,8 mm testens tyndeste, så den er stadig meget let at tage med sig rundt.

Chromebook i luksusklassen med højopløst skærm. Den fremstår veldesignet med testens tyndeste kabinet, på trods at der er tale om testens eneste 14" Chromebook.

Den er som testens anden deltager udstyret med en Nvidia Tegra K1-processor. Det mærker man for det meste ikke så meget til, selvom man ikke skal åbne alt for mange faner ad gangen. Det gælder dog også til dels for de Intel-udstyrede modeller.

Chromebook 14 er som den eneste deltager udstyret med to USB 3.0-porte, samt en USB 2.0- port. Der er 802.11ac Wi-Fi som på alle deltagerne. Det skulle være muligt at få modeller med LTE-modem, og der findes også udgaver med anden skærmopløsning end den brugte.

Testeksemplaret er udstyret med en skærmopløsning på 1920 x 1080 pixel, hvilket giver feltets næsthøjeste pixeltæthed på 157,4 PPI. Der anvendes et TN-panel af glare-typen, hvorfor skærmen er noget følsom overfor indfaldende lyd.

Skærmen understøtter touch, hvilket kan være fint, selvom operativsystemet ikke i samme grad som Windows 8.1 lægger op til at bruge det som en naturlig inputmetode.

De vertikale betragtningsvinkler er også her dårlige. Skærmen er ret lysstærk, men en anelse kølig i sit udtryk. Skærmen kan heller ikke vippes så langt bagover som hos flertallet af deltagerne her.

Tastaturet er trods kabinettets størrelse ikke større end hos de mindre deltagere. Tasterne har en af de korteste vandringer her i testen. De giver dog tilstrækkeligt med feedback til, at det er behageligt at bruge.
Clickpad er stort og fungerer, som det skal uden at brillere specielt på nogen måde.

Når det komme til batterilevetiden, klarer den sig stadig fint, men full HD-skærmen koster.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse