Vild rock-mobil fra Marshall

"London" hedder Marshall-mobilen, som er skabt til musikelskeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du været til rock-koncert er der god chance for at du har set en Marshall-forstærker - eller måske endda en hel mur af dem.

Det britiske brand har været blandt de førende producenter af guitarforstærkere siden tresserne og med til at skabe lyden af fremtrædende guitarister som Jimi Hendrix, Eric Clapton og Slash. De senere år har firmaet bredt deres produktsortiment ud til også at inkludere hovedtelefoner, Bluetooth-højttalere og lignende.

Nu tager Marshall imidlertid skridtet et godt stykke udover de rene lydprodukter. Med "London" lancerer producenten sin første smartphone.

Som mobil er den umiddelbart ikke noget at hidse sig op over. Den 4,7" store IPS-skærm har HD-opløsning (720p), og der er 2 GB ram, 16 GB indbygget lager (som kan udvides med SD-kort) samt 8 megapixel kamera og 2,500mAh. Styresystemet er Android Lollipop 5.0.

Det er da næppe heller mobilfunktionerne, der vil få købere til at vælge "London". Mobilen er designet til dem, der går op i musik og gerne vil have en ordentlig lytte-oplevelse fra mobiltelefonen.

På fronten er der således to store højttalere, som sikrer stor stereolyd, og der er desuden to mikrofoner og to udgang til hovedtelefoner, sådan at du kan lytte sammen med en ven. En fysisk knap på toppen af mobilen sender dig direkte i musikbiblioteket, og på siden er der en drejeknap til lydstyrken. En Wolfson lydprocessor sørger for at få det bedste ud af din digitale musik, og mobilen er i stand til at afspille ukomprimerede FLAC-filer. Der er desuden inkluderet equalizer, lydoptager og software til at samle dine musiktjenester og mikse din musik som en DJ.

Mobilen er designet i falsk læder og med guldknapper, så den giver mindelser om en Marshall-forstærker. Den kommer med et Marshall Mode in-ear headset.

Den officielle lanceringsdato er 21. august, men endnu er Danmark ikke på listen over lande mobilen vil være tilgængelig i. Sverige er dog blandt de første lande den rammer, så det er ikke usandsynligt at den også vil dukke op i de danske butikker på et tidspunkt. Prisen vil formentlig lande omkring 4.000 kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS