En bagside med fordele

YotaPhone har ikke kun skærm på forsiden. Mobilen er også udstyret med e-ink-display på bagsiden. Og det er faktisk slet ikke så dum en idé.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom producenterne forsøger at lokke os med den ene smarte funktion efter den anden, er det sjældent man føler, at der virkelig sker noget banebrydende med mobilen, som vender op og ned på vores brug af den. Det er dog bogstaveligt talt tilfældet med YotaPhone 2, som føjer en helt ny dimension til brugeroplevelsen.

To skærme

En knivskarp skærm med høj kontrast og flotte farver er herligt, når man vil se video, spille spil eller bladrer igennem billeder, men overflødig, når man vil læse nyheder, e-bøger, tekstmeddelelser og lignende. Her har en kedelig grå e-ink-skærm derimod nogle fordele.

Det har Yota Devices taget konsekvensen af og simpelthen skabt en smartphone med to skærme - en almindelig farveskæm på fronten og en e-ink-skærm på bagsiden. Ideen er jo egentlig utrolig oplagt, men lyder næsten for vild til at fungere. På trods af visse knaster, slipper Yota dog overraskende godt af sted med det.

Brugbar bagside

Yota har nemlig ikke bare smidt en e-ink-skærm på bagsiden uden at tænke over implementeringen. For selvom du sådan set kan bruge den til at styre alle mobilens funktioner, er det kun visse ting, den egner sig til.

Det er der taget højde for i brugerfladen, som er designet specifikt til skærmen. Den består grundlæggende af to dele – et YotaCover med en baggrund du selv vælger samt basale notifikationer og så en række paneler, du selv kan skræddersy med det indhold, du ønsker. Det kan eksempelvis være ur, vejr, kontakter, beskeder, spil, apps og ikke mindst e-bogslæser og nyhedsfeed.

Især de sidste to ting fungerer rigtig godt på skærmen og er noget, man kommer til at sætte pris på med det samme. Mobilen rummer en Yota-optimeret rss-læser baseret på den populære Feedly-app, som giver dig nem adgang til alt dit yndlingsindhold fra favorithjemmesiderne. Således bliver det hurtigt en vane at flippe mobilen rundt, når man vil tjekke hurtige nyheder.

Fordele og ulemper

Features som ur, vejr og beskeder er også en fordel at have på e-ink-skærmen, fordi den modsat frontskærmen aldrig slukker. Det er der ikke behov for, da e-ink stort set ingen strøm bruger. Således har du hele tiden de basale informationer tilgængelige uden at skulle tænde frontskærmen.

En anden fordel ved e-ink er, at den ikke anvender bagbelysning. Derfor er der ingen problemer med at tyde, hvad der står på den, selv i højt solskin.
En e-ink-skærm har dog også visse ulemper. Opdateringsfrekvensen og touch-responsen er slet ikke, som vi har lært at forvente af en mobilskærm.

Du må væbne dig med tålmodighed, når du bladrer i nyheder og navigerer i menuer. Det skal man lige vænne sig til, men man lærer at leve med det, og især da det er langsomme opgaver som læsning, man bruger den til, er problemet ikke så stort.

Pengene værd

Yota-skærmen er uden tvivl mobilens trumf. Ser vi bort fra den et kort øjeblik, er der faktisk bare tale om en ganske almindelig Android-mobil. Ikke af high end-klassen, men omtrent hvad man kan kalde mellemklassen.

Den er helt simpelt designet i plastik med blot en powerknap samt en kombineret volumenkontrol/simkort-holder til at bryde de glatte linjer.

Frontskærmen måler 5”, har full HD-opløsning og er beklædt med Gorilla Glass 3. Den er behagelig at se på, men leverer ikke det mest naturlige billede. Farverne er meget mættede, og kontrasten kunne være bedre.

Ydelsen er heller ikke helt i top, men rigelig til almindelig brug, mens batteriet trods e-ink-skærmen er hurtigt brugt op. Det største problem er, at mobilen kører det efterhånden noget forældede Android 4.4 som styresystem. Vi er således et godt stykke fra de bedste topmobiler, og med det taget i betragtning bliver prisen for Yota-skærmen ret pebret. Alt i alt tilbyder den dog nok ekstraværdi til at være pengene værd.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Nøgletal

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice