Forklædt som bærbar

Hvis du ikke lige vidste det, er det faktisk vanskeligt at se, at denne Asus er en 2 i 1-maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast ligner denne Asus-bærbare med det kække tilnavn Chi en ganske almindelig bærbar computer. Men nyheden er en ægte 2 i 1’er med aftageligt tastatur. Bag på skærmen sidder en lille lås, og når den løsnes kan du klikke skærmen af.

Tastaturet er i fuld størrelse – dog med lidt mindre touchpad end de fleste bærbare tilbyder. Da det forbindes via Bluetooth fungerer det også, når det er klikket af skærmen. Det vil du dog ikke altid gøre, idet skærmen ikke kan stå selv – som den kan hos konkurrenterne fra Acer og Microsoft.
Når skærm og tastatur er skilt, har du en tablet i wide-screen-format og med masser af power.

Det er nemt at skille tastatur og skærm. Skærmens vægt er i den fornuftige ende.

De gode kræfter skyldes blandt andet, at Chi har den nye Core M-processor fra Intel, som også benyttes i mange mere traditionelle bærbare. Det afspejles i vores målinger, hvor Chi ligger på niveau med de bedste bærbare, vi har til test andetsteds i dette magasin.

Måleresultaterne er på højde med tallene for ægte bærbare computere til 6000 kroner. Det fortæller, hvor langt 2 i 1-computeren er kommet. Her får du endda en bedre skærm med meget høj opløsning. Men prisen for Chi er altså også over 8000 kroner.

Vægten er rimelige 1,43 kg. Det er altså en computer, du kan tage med på farten og bruge hele dagen der, hvor du er. Den 12,5” store skærm har enorm opløsning og står ekstremt detaljeret.

Eneste ulempe ved skærmen er, at det kan være svært at ramme rigtigt med fingrene, da knapperne på Skrivebord og ikoner mv. i programmer er ret klejne. Det skyldes skærmens høje opløsning.

Når skærm og tastatur er samlet, kan du næsten ikke skelne Chi fra en traditionel bærbar.

Når du vil slappe af, kan du nappe et spil uden de store problemer. Den slags oplevelser får du ikke med ”ægte” tablets. Men Chi er en fuldblods Windows-pc af de stærkere, og det er en fornøjelse.

Alt målt og vejet er Chi altså en ret imponerende 2 i 1’er, som ikke sætter mange grænser for dine udfoldelsesmuligheder. Du får sandelig også lov til at betale for herlighederne. Men en anbefaling, det skal den have.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S