Digitale teknologier er EUs dynamo

EU-Kommissionen præsenterede for nylig sin strategi for ”A Digital Single Market for Europe”. I Danmark er IT-Branchen ikke i tvivl om vigtigheden af et harmoniseret og ensartet digitalt indre marked.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jakob D. Lund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”For at kunne konkurrere med USA og Asien på den globale markedsplads, skal vi hurtigt kunne udvide vores hjemmemarked fra 5 til 500 milli-oner potentielle kunder. Ellers har vi ikke grundlaget for at blive stærke nok i den internationale konkurrence,” siger Cecilia Bonefeld-Dahl, formand i IT-Branchen, i en pressemeddelelse.

Det digitale Europæiske marked er hjørnestenen for den fremtidige mulige vækst i Europa og i Danmark. Derfor skal både EU og de enkelte 28 lande rykke hurtigt med hensyn til at harmonisere regler og rammevilkår, så virksomhederne får mulighed for at udnytte deres potentiale.

”Når teknologiens vinde blæser, handler det om at bygge vindmøller, der udnytter energien i stedet for læhegn, der beskytter lokale interesser,” siger Cecilia Bonefeld-Dahl.

Fremtidens Google eller Facebook skal komme fra Europa

I Danmark trak det store overskrifter, da endnu et dansk selskab, Endomondo, i februar blev solgt til et amerikansk selskab. Et ofte set scenarie for succesfulde virksomheder, der bliver nødt til at kigge på f.eks. USA, hvis de gerne vil vokse sig større.

”Danmark og Europa skal have sine egne kæmpesuccesser som Google, Apple og Facebook. Men vi mangler bedre adgang til kapital, så start-ups hurtigere kan vokse og blive globale spillere. Her skal EU gøre det mere attraktivt at investere i vækstpotentialer,” siger Cecilia Bonefeld-Dahl.

825.000 ledige it-jobs i 2020

EU slår i strategien fast, at der ikke uddannes nok it-specialister i Europa. EU forventer derfor, at vi i 2020 vil have 825.000 ledige it-jobs, fordi der ikke er lagt en strategi på dette område endnu.

”Sidste år måtte næsten hver 3. it-virksomhed i Danmark helt opgive at besætte it-stillinger, da de ikke kunne finde personer med de rette kompetencer. Og det problem bliver kun større i fremtiden, hvis vi ikke hurtigt får udarbejdet en fælles strategi på dette område,” slutter Cecilia Bonefeld-Dahl.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse