PC-skærme proppet med pixels

AOC er klar med nye 32"-skærme i knivskarp UHD- og QHD-opløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC præsenterer nu to nye 32″ computerskærme med UHD- og QHD-opløsning: AOC U3277PQU med 3840 x 2160 AHVA-IPS-panel og AOC Q3277PQU med 2560 x 1440 AMVA-panel.

Begge skærme kombinerer høj opløsning med stor skærmstørrelse og henvender sig til hjemmebrugere, fotografer, designere og andre professionelle brugere, der arbejder med detaljerede billeder og har brug for ekstra plads på skrivebordet. Derudover har skærmene Flicker FREE-teknologi og andre funktioner, der reducerer sundhedsrisici og øger komforten.

Høj opløsning i nyt format

AOC U3277PQU og AOC Q3277PQU er to nye alternativer inden for højtopløselige computerskærme i 32 tommer. U3277PQU har et AHVA-IPS-panel med 4K UHD-opløsning (3840 x 2160 pixels), hvilket er fire gange så mange pixels som Full HD. Fotografier, tekst, video, spil og andet indhold står derfor endnu skarpere og mere detaljeret på skærmen.

Brugere, der ikke har et kompatibelt grafikkort til 4K, kan stadig få højtopløselige billeder med AOCs Q3277PQU, som har et QHD AMVA-panel. En QHD-opløsning med 2560 x 1440 pixels giver en væsentlig bedre pixeltæthed, end man ser i Full HD-skærme i samme størrelse. Begge modeller dækker 100 % af sRGB-farvespekteret (8-bit+FRC, 1 milliard farver) og har brede betragtningsvinkler såvel som højt lysintensitetsniveau (U3277PQU: 350 cd/m², Q3277PQU: 300 cd/m²). Brugere kan således både få gavn af de skarpe, klare billeder i levende farver, men også af skærmenes størrelse, da man kan have flere programmer åbne på samme tid.

Masser af funktioner

For at få mest muligt ud af den ekstra skærmplads er der installeret intelligente funktioner så som Picture-in-Picture og Picture-by-Picture i skærmene. Ved hjælp af disse indstillinger kan man se billeder fra to forskellige kilder på samme tid. De to skærme har også AOC Flicker Free-teknologi, som hjælper med at minimere øjenbelastninger, hvilket kan forekomme, når man arbejder foran en skærm i længere tid.

Den måde, LED-skærme justerer lysstyrke på, kan i nogle tilfælde medføre, at man oplever flimmer på skærmen. Flimmer kan påvirke øjnene og give øjentræthed, uden at man lægger mærke til det. Flicker Free mindsker skærmflimmer og hjælper således også med at reducere øjenskader.

Elegance møder alsidighed

U3277PQU og Q3277PQU kan monteres på vægbeslag eller hylder (VESA-kompatibel 100 x 100), eller man kan fastgøre skærmene til den medfølgende ergonomiske skærmfod. Sidstnævnte giver mange forskellige tilpasningsmuligheder inklusive højdejustering (180 mm), drejemekanisme og hældningsfunktion.

Begge skærme har en bred vifte af forbindelsesmuligheder inklusive DisplayPort, HDMI (MHL-support), DVI, VGA og USB 3.0 for dataoverførsel eller opladning af USB-enheder. U3277PQU har også HDMI 2.0-indgang til afspilning af UHD-video med op til 60 billeder i sekundet.

AOC U3277PQU og AOC Q3277PQU er tilgængelige fra august til en vejledende udsalgspris på henholdsvis DKK 7.500,- og DKK 4.500,-. AOC har tre års garanti på deres skærme.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job