Tag en håndfuld god lyd med på farten

Philips ShoqBox Mini er en lille, robust Bluetooth-højtaler med mange muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du skal måske ikke lige tage højtaleren med i swimmingpoolen, men du kan sagtens have den med ude i regnvejr.

Philips ShoqBox Mini (BT2200) er til dig der godt vil kunne spille højt for dig selv og kammeraterne, når du er på farten. Og selv om det ikke er et hi-fi-anlæg, så er det en særdeles fornuftig lydkvalitet.

Den lille højtaler kan ligge i en hånd, da den kun er 10,7 x 5,8 x 6,9 mm. Men trods de beskedne mål er det en robust lille højtaler med en gummibelægning.

Løfter du »gummifoden« i den ene ende, så får du adgang til et mini-usb-stik, hvor det medfølgende kabel gør det muligt at oplade den fra eksempelvis computeren, ligesom der er et 3,5 mm stik. Via Audio-In-stikket kan du i øvrigt tilslutte andre enheder.

"En opladning giver op til fire timers musik, du streamer via Bluetooth, og en indbygget mikrofon gør, at du også kan bruge den til håndfri telefonering, så den er skabt til folk på farten", siger Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Philips ShoqBox Mini er på markedet til en vejledende pris på 399 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S