Alt om DATA tester tablets

4 fire af de nyeste Android-tablets er på testbordet. Vi fortæller dig, hvilken der er værd at smide dine penge på. Derudover er der som altid et væld af test, guides, artikler og nyheder i det nye nummer af Alt om DATA, som er på gaden nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tablet er ideel til underholdning, internet og et væld af andre ting, såvel på rejsen som hjemme i sofaen. iPad er dog ikke den eneste der duer. Vi kigger på fire nye Android-tablets, der udgør spændende alternativer. Læs i det nye nummer, hvilken der klarer dig bedst i vores test.

Byg den perfekte PC

Stiller du dig ikke tilfreds med færdiggjorte modeller, så må du i gang med en bygge dine egen drømme-PC. Vi viser dig, hvordan du gør og hvilke komponenter du skal vælge.

Pynt på virkeligheden

Augmented Reality forvrænger, forklæder eller beriger din virkelighed eller påvirker den på andre måder, ved at lægge et lag af digital kunstighed ned over den. Vi kigger nærmere på den teknologi og perspektiverne i den.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 12/2015, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk lander i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura