Brillante fotoprint

Hvis det handler om foto-print er multifunktionsprinteren fra Epson i særklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fotoprint i den absolutte topklasse. Det får du med testens dyreste printer, en decideret fotoprinter, som har seks farver i stedet for som normalt fire. XP-860 er også udstyret med en lys cyan (blålig) og lys magenta (rødlig) som hos de fleste andre fotoprintere. Det er med til at sikre endnu flere detaljer og især overgange mellem farver bliver bedre.

At der er tale om ægte fotoprint ses især tydeligt, når der printes på fotopapir. Der er en glød og ikke mindst en dybde i farverne, som er ret enestående. Printer du store farveflader står de helt jævnt, og langsomt skift fra lys til mørk sker helt uden synlige overgange. Det er som et ægte foto!

Epson har en kæmpe skærm og hele fronten kan vippes ud, så printeren er lettere at betjene.

Printeren har ikke umiddelbart en udbakke og fylder meget lidt, når den står på bordet. Så snart du udskriver, kører en papirbakke automatisk frem, og den ruller selv ind igen, når udskrivningen er overstået. Det er et ret imponerende syn!

Selvom XP-860 er en fotoprinter, kan den også bruges til andre printopgaver, og du kan printe trådløst. Printeren er da også den generelt langsomste i feltet – ganske naturligt for en fotoprinter. Hvis du bare udskriver nogle sider en gang imellem er det uden praktisk betydning. Men har du tit brug for at få dine udskrifter ud af maskinen straks, så er det en udfordring. Hvis du skal have udskrevet 10 sider, er Epson-printeren dobbelt så længe om det som Canon-printeren.

Epson er også den dyreste i blækforbrug, og det er heller ikke overraskende, når der er tale om en fotoprinter. Prisen for sort/hvid ligger i den bedre ende, mens farveprint ikke overraskende er noget dyrere end hos de øvrige testdeltagere.

Indkøbsprisen er også højere end hos testkonkurrenterne. Du skal have et fotospecifikt behov for at gå denne vej. Printerens fotoudskrifter er i en klasse for sig selv, både i dette selskab og set i forhold til markedet generelt.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S