Ny Firefox er optimeret til Windows 10

Den nyeste version af Mozillas browser er tilpasset Windows 10 og giver større beskyttelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nummer 40 i rækken, Mozilla nu er nået til med den nyeste version af deres browser, som nu er tilgængelig til Windows, Mac og Linux og inden længe også til Android.

Browseren er tilpasset det nye Windows 10. Her ændres standardbrowseren til Microsofts egen Edge, når der opgraderes, men Mozilla leverer en simpel procedure til at skifte tilbage til Firefox.

Søgemaskinen i værkslinjen på Windows er også modificeret således at, den bruger den søgemaskine, der er valgt i Firefox, fremfor Bing, der som standard er valgt i Windows 10.

Mozilla har desuden skærpet sikkerheden med en ny certificeringsproces, som tredjepartsudviklere skal følge, når de skaber apps. Brugeren får advarsler, hvis en app ikke har gennemgået processen og i fremtidige versioner af browseren vil sådanne apps automatisk blive deaktiveret.

Har du allerede Firefox installeret får du opdateringen automatisk i nærmeste fremtid. Du kan også klikke ind under ”Hjælp” og dernæst ”Om Firefox” for at installere den med det samme.

Har du ikke Firefox i forvejen, kan du hente browseren på Mozilla.org.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job