Ny Firefox er optimeret til Windows 10

Den nyeste version af Mozillas browser er tilpasset Windows 10 og giver større beskyttelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nummer 40 i rækken, Mozilla nu er nået til med den nyeste version af deres browser, som nu er tilgængelig til Windows, Mac og Linux og inden længe også til Android.

Browseren er tilpasset det nye Windows 10. Her ændres standardbrowseren til Microsofts egen Edge, når der opgraderes, men Mozilla leverer en simpel procedure til at skifte tilbage til Firefox.

Søgemaskinen i værkslinjen på Windows er også modificeret således at, den bruger den søgemaskine, der er valgt i Firefox, fremfor Bing, der som standard er valgt i Windows 10.

Mozilla har desuden skærpet sikkerheden med en ny certificeringsproces, som tredjepartsudviklere skal følge, når de skaber apps. Brugeren får advarsler, hvis en app ikke har gennemgået processen og i fremtidige versioner af browseren vil sådanne apps automatisk blive deaktiveret.

Har du allerede Firefox installeret får du opdateringen automatisk i nærmeste fremtid. Du kan også klikke ind under ”Hjælp” og dernæst ”Om Firefox” for at installere den med det samme.

Har du ikke Firefox i forvejen, kan du hente browseren på Mozilla.org.

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Uspecificeret arbejdssted

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S