Ny Firefox er optimeret til Windows 10

Den nyeste version af Mozillas browser er tilpasset Windows 10 og giver større beskyttelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nummer 40 i rækken, Mozilla nu er nået til med den nyeste version af deres browser, som nu er tilgængelig til Windows, Mac og Linux og inden længe også til Android.

Browseren er tilpasset det nye Windows 10. Her ændres standardbrowseren til Microsofts egen Edge, når der opgraderes, men Mozilla leverer en simpel procedure til at skifte tilbage til Firefox.

Søgemaskinen i værkslinjen på Windows er også modificeret således at, den bruger den søgemaskine, der er valgt i Firefox, fremfor Bing, der som standard er valgt i Windows 10.

Mozilla har desuden skærpet sikkerheden med en ny certificeringsproces, som tredjepartsudviklere skal følge, når de skaber apps. Brugeren får advarsler, hvis en app ikke har gennemgået processen og i fremtidige versioner af browseren vil sådanne apps automatisk blive deaktiveret.

Har du allerede Firefox installeret får du opdateringen automatisk i nærmeste fremtid. Du kan også klikke ind under ”Hjælp” og dernæst ”Om Firefox” for at installere den med det samme.

Har du ikke Firefox i forvejen, kan du hente browseren på Mozilla.org.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics