Veludført Windows-mobil

Microsoft Lumia 640 lader ikke meget tilbage at ønske, når det kommer til funktioner, men spørgsmålet er om du kan leve med det begrænsede udvalg af apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne har haft svært ved at få fodfæste på markedet. Det er dog ikke fordi, der er noget galt med telefonerne. Styresystemet er brugervenligt og behageligt at navigere i, og ofte er mobilerne godt skruet sammen og leverer mange features for pengene.

Det gælder i særdeleshed også for Lumia 640, som er det sidste skud på stammen fra Microsoft. Udover en flot og lysklar 5” HD-skærm beskyttet af Gorila Glass 3, er der en Snapdragon quad core-processor og 1 GB ram, hvilket tilsammen er rigeligt til at give en let og flydende brugeroplevelse.

 

Der er også indbygget 4G, så der er fart på nettet via det mobile bredbånd, mens Bluetooth 4.0, NFC og DLNA sikrer, at du er godt dækket ind på de trådløse forbindelser. Kameraet skyder billeder i 8 MP med absolut anstændige resultater, og den indbyggede software giver glimrende muligheder for at lave hurtige redigeringer.

På fronten er der et 0,9 MP vidvinkel kamera til videochat og selfies. Og så er der vel egentlig ikke så meget mere, du kan forlange af en smartphone. Når man tager i betragtning, at du også får et års abonnement på Office sammen med mobilen, får du således enormt meget for pengene her.

Det eneste, der virkelig bør give overvejelser, inden du smider penge efter Lumia 640, er, om du kan leve med det begrænsede udvalg af apps, der stadig plager Windows-mobilerne. Men måske er der håb for en lysere fremtid med Windows 10, som ser ud til at kunne sætte skub i udviklingen. Mobilen opgraderes gratis til det nye styresystem, når det er klar til mobilerne til efteråret.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S