Veludført Windows-mobil

Microsoft Lumia 640 lader ikke meget tilbage at ønske, når det kommer til funktioner, men spørgsmålet er om du kan leve med det begrænsede udvalg af apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne har haft svært ved at få fodfæste på markedet. Det er dog ikke fordi, der er noget galt med telefonerne. Styresystemet er brugervenligt og behageligt at navigere i, og ofte er mobilerne godt skruet sammen og leverer mange features for pengene.

Det gælder i særdeleshed også for Lumia 640, som er det sidste skud på stammen fra Microsoft. Udover en flot og lysklar 5” HD-skærm beskyttet af Gorila Glass 3, er der en Snapdragon quad core-processor og 1 GB ram, hvilket tilsammen er rigeligt til at give en let og flydende brugeroplevelse.

 

Der er også indbygget 4G, så der er fart på nettet via det mobile bredbånd, mens Bluetooth 4.0, NFC og DLNA sikrer, at du er godt dækket ind på de trådløse forbindelser. Kameraet skyder billeder i 8 MP med absolut anstændige resultater, og den indbyggede software giver glimrende muligheder for at lave hurtige redigeringer.

På fronten er der et 0,9 MP vidvinkel kamera til videochat og selfies. Og så er der vel egentlig ikke så meget mere, du kan forlange af en smartphone. Når man tager i betragtning, at du også får et års abonnement på Office sammen med mobilen, får du således enormt meget for pengene her.

Det eneste, der virkelig bør give overvejelser, inden du smider penge efter Lumia 640, er, om du kan leve med det begrænsede udvalg af apps, der stadig plager Windows-mobilerne. Men måske er der håb for en lysere fremtid med Windows 10, som ser ud til at kunne sætte skub i udviklingen. Mobilen opgraderes gratis til det nye styresystem, når det er klar til mobilerne til efteråret.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job