Danskerne data-surfer mere, når de er i udlandet

Roaming er blevet billigere og enklere at bruge, samtidig med at kunderne i stigende grad har behov for at være online. Derfor er dataforbruget på mobilen steget, når danskerne er ude at rejse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Telenor-koncernen kan registrere en trecifret vækst i data-roaming i sine europæiske lande. Den forgangne sommer brugte Telenor Danmarks kunder 120 % mere mobildata, når de rejste på ferie i udlandet, sammenlignet med samme periode sidste år.

"Vi kan se den samme tendens på tværs af vores europæiske markeder, nemlig en trecifret procentvis stigning i dataforbruget, når vores kunder rejser i udlandet. Samtidig er der en lille stigning i taletrafikken. Det er et resultat af vores tiltag for at gøre det mere enkelt og overkommeligt at bruge mobile tjenester i udlandet på tværs af vores europæiske markeder, men det er også et resultat af kundernes behov for at holde forbindelsen, når de er på farten," siger Telenor-koncernens Europa-chef Kjell-Morten Johnsen.

Ifølge Telenor Danmarks trafikmålinger steg de danske kunders forbrug af data-roaming i juni og juli 2015 med 120% i forhold til samme periode sidste år. Samtidig skete der en stigning i tale-roaming på 8%, mens SMS-forbruget i udlandet faldt med 6%. Målt på roaming-trafik var de danske ​​Telenor-kunders tre foretrukne sommerdestinationer Sverige, Tyskland og Spanien. Telenor Danmark har i år øget sine data-roaming-pakker, så kunder der rejser i EU-lande højst betaler 29 kr. om dagen for op til 100 MB mobildata.

"Vi har lanceret nye roaming-pakker og tillægstjenester i vores europæiske markeder for at gøre roaming mere overkommeligt, forudsigeligt og lettere at bruge. Det er kun starten på Telenor-koncernens roaming-tiltag, som vi bebudede på Mobile World Congress i Barcelona i marts i år, så kunder med appetit på mobildata undgår uforudsigelige omkostninger, når de bruger mobile tjenester i udlandet,” siger Kjell-Morten Johnsen.

Roaming-trends i andre europæiske Telenor-lande

Hos Telenor Sverige steg forbruget af data-roaming med hele 300 procent. Svenskerne roamede mest i Danmark, Norge og Spanien.

I Norge registrerede Telenor 103 procents vækst i forbruget af mobildata i udlandet i juli 2015 sammenlignet med samme måned sidste år. De norske Telenor-kunders foretrukne destinationer var Sverige, Danmark og Spanien.

Bulgarere, som rejste til udlandet i juni og juli, data-surfede 240 % mere denne sommer end i sommeren 2014, og bulgarerne ringede også 23 % mere på deres rejser sidste sommer.

I Ungarn konstaterede Telenor også en stigning i tale-roaming, og på datasiden registrerede Telenor Ungarn en tredobling af roaming-trafikken. Telenor Ungarns kunder roamede især i Østrig, Tyskland og Italien.

I Montenegro og Serbien blev forbruget af data-roaming mere end fordoblet i forhold til juni og juli 2014. Top tre roaming-destinationer for Telenors serbiske kunder var Montenegro, Bosnien og Grækenland, mens Telenors montenegrinske kunder foretrak Serbien, Bosnien og Kroatien.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S