Rejsegrammofonen gør halvhjertet comeback

Philips OTT2000 er en moderne udgave af den klassiske rejsegrammofon, men den vil for meget og lykkes med for lidt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efterspørgslen på bærbare lydprodukter, som kan spille musik fra mobilen i ordentlig kvalitet, stiger støt. Samtidig er der fornyet interesse for vinylplader, som igen sælges i store mængder. Med OTT2000 forsøger Philips at forene de to tendenser. Producenten har genoplivet den klassiske radiogrammofon, som havde sin storhedstid i tresserne.

Det nye minianlæg er en moderne udgave af Philips AG4131, som kom frem i 1965. Præcis som denne er der pladespiller på toppen og indbygget radio. Derudover adskiller den sig fra den oprindelige model ved at byde på både cd-afspiller, Bluetooth-forbindelse og USB-port samt en analog aux-indgang. Således er der stort set ikke den kilde, du ikke kan
afspille på det transportable multi-anlæg, som er designet i plast og fås i enten stilren sort eller en mere vovet mintgrøn farve.

Kvaliteten er ikke i top, men prisen er til gengæld lav. En vis nervøsitet indfandt sig, da vi skulle sætte vores kære vinyl på den ikke særligt tillidsvækkende pladespiller. Den skrøbelige plastik-arm indfandt sig dog fint i rillerne og videregav lyden ganske klart. Vi stødte heller på problemer med at afspille fra cd’en eller via Bluetooth, USB-enheder eller for den sags skyld radioen, som faktisk var ganske god til at fange FM-signalet.
Mulighed for at modtage DAB-kanaler havde været rart, men det er ikke overraskende, at sådan luksus er skåret væk, når vi er nede i denne prisklasse.

Vil du spille musik fra USB skal det ske i enten mp3- eller WMA-format. En ret smart detalje er dog, at du kan optage lyd fra enten pladespilleren eller hvilken som helst anden kilde over på USB-enheden. På den måde kan du bruge OTT2000 til at digitalisere din musiksamling – hvis du altså kan leve med at den gemmes i komprimeret mp3- eller WMA-kvalitet.
Det hele kan styres fra fronten af anlægget eller via den medfølgende fjernbetjening. Lyden kommer ud via de to indbyggede 4 W-højttalere på fronten.

Størrelsen taget i betragtning lyder de anstændigt, men der er grænser for, hvad der kan klemmes ud af højttalere af denne kaliber. Bas er der ikke meget af, og der mangler noget saft og kraft i lyden. Der er dog mulighed for at tilslutte hovedtelefoner og for den sags skyld også eksterne højttalere, hvis du bruger den samme udgang.

Uanset hvad får du med OTT2000 billig adgang til stort set alle relevante musikkilder. Alligevel er det svært at se, hvem der skal købe anlægget.

Dem, der søger en transportabel højttaler, vil formentlig finde den for stor og klodset, mens dem der ønsker en ny pladespiller nok vil finde kvaliteten for ringe – går man ud og køber vinyler til 200 kroner stykket, gør man det næppe for at høre dem på et skrabet anlæg som dette. Der er gabt over for meget og lagt for lidt kræfter i kvaliteten.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse