Rejsegrammofonen gør halvhjertet comeback

Philips OTT2000 er en moderne udgave af den klassiske rejsegrammofon, men den vil for meget og lykkes med for lidt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efterspørgslen på bærbare lydprodukter, som kan spille musik fra mobilen i ordentlig kvalitet, stiger støt. Samtidig er der fornyet interesse for vinylplader, som igen sælges i store mængder. Med OTT2000 forsøger Philips at forene de to tendenser. Producenten har genoplivet den klassiske radiogrammofon, som havde sin storhedstid i tresserne.

Det nye minianlæg er en moderne udgave af Philips AG4131, som kom frem i 1965. Præcis som denne er der pladespiller på toppen og indbygget radio. Derudover adskiller den sig fra den oprindelige model ved at byde på både cd-afspiller, Bluetooth-forbindelse og USB-port samt en analog aux-indgang. Således er der stort set ikke den kilde, du ikke kan
afspille på det transportable multi-anlæg, som er designet i plast og fås i enten stilren sort eller en mere vovet mintgrøn farve.

Kvaliteten er ikke i top, men prisen er til gengæld lav. En vis nervøsitet indfandt sig, da vi skulle sætte vores kære vinyl på den ikke særligt tillidsvækkende pladespiller. Den skrøbelige plastik-arm indfandt sig dog fint i rillerne og videregav lyden ganske klart. Vi stødte heller på problemer med at afspille fra cd’en eller via Bluetooth, USB-enheder eller for den sags skyld radioen, som faktisk var ganske god til at fange FM-signalet.
Mulighed for at modtage DAB-kanaler havde været rart, men det er ikke overraskende, at sådan luksus er skåret væk, når vi er nede i denne prisklasse.

Vil du spille musik fra USB skal det ske i enten mp3- eller WMA-format. En ret smart detalje er dog, at du kan optage lyd fra enten pladespilleren eller hvilken som helst anden kilde over på USB-enheden. På den måde kan du bruge OTT2000 til at digitalisere din musiksamling – hvis du altså kan leve med at den gemmes i komprimeret mp3- eller WMA-kvalitet.
Det hele kan styres fra fronten af anlægget eller via den medfølgende fjernbetjening. Lyden kommer ud via de to indbyggede 4 W-højttalere på fronten.

Størrelsen taget i betragtning lyder de anstændigt, men der er grænser for, hvad der kan klemmes ud af højttalere af denne kaliber. Bas er der ikke meget af, og der mangler noget saft og kraft i lyden. Der er dog mulighed for at tilslutte hovedtelefoner og for den sags skyld også eksterne højttalere, hvis du bruger den samme udgang.

Uanset hvad får du med OTT2000 billig adgang til stort set alle relevante musikkilder. Alligevel er det svært at se, hvem der skal købe anlægget.

Dem, der søger en transportabel højttaler, vil formentlig finde den for stor og klodset, mens dem der ønsker en ny pladespiller nok vil finde kvaliteten for ringe – går man ud og køber vinyler til 200 kroner stykket, gør man det næppe for at høre dem på et skrabet anlæg som dette. Der er gabt over for meget og lagt for lidt kræfter i kvaliteten.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job