Rejsegrammofonen gør halvhjertet comeback

Philips OTT2000 er en moderne udgave af den klassiske rejsegrammofon, men den vil for meget og lykkes med for lidt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efterspørgslen på bærbare lydprodukter, som kan spille musik fra mobilen i ordentlig kvalitet, stiger støt. Samtidig er der fornyet interesse for vinylplader, som igen sælges i store mængder. Med OTT2000 forsøger Philips at forene de to tendenser. Producenten har genoplivet den klassiske radiogrammofon, som havde sin storhedstid i tresserne.

Det nye minianlæg er en moderne udgave af Philips AG4131, som kom frem i 1965. Præcis som denne er der pladespiller på toppen og indbygget radio. Derudover adskiller den sig fra den oprindelige model ved at byde på både cd-afspiller, Bluetooth-forbindelse og USB-port samt en analog aux-indgang. Således er der stort set ikke den kilde, du ikke kan
afspille på det transportable multi-anlæg, som er designet i plast og fås i enten stilren sort eller en mere vovet mintgrøn farve.

Kvaliteten er ikke i top, men prisen er til gengæld lav. En vis nervøsitet indfandt sig, da vi skulle sætte vores kære vinyl på den ikke særligt tillidsvækkende pladespiller. Den skrøbelige plastik-arm indfandt sig dog fint i rillerne og videregav lyden ganske klart. Vi stødte heller på problemer med at afspille fra cd’en eller via Bluetooth, USB-enheder eller for den sags skyld radioen, som faktisk var ganske god til at fange FM-signalet.
Mulighed for at modtage DAB-kanaler havde været rart, men det er ikke overraskende, at sådan luksus er skåret væk, når vi er nede i denne prisklasse.

Vil du spille musik fra USB skal det ske i enten mp3- eller WMA-format. En ret smart detalje er dog, at du kan optage lyd fra enten pladespilleren eller hvilken som helst anden kilde over på USB-enheden. På den måde kan du bruge OTT2000 til at digitalisere din musiksamling – hvis du altså kan leve med at den gemmes i komprimeret mp3- eller WMA-kvalitet.
Det hele kan styres fra fronten af anlægget eller via den medfølgende fjernbetjening. Lyden kommer ud via de to indbyggede 4 W-højttalere på fronten.

Størrelsen taget i betragtning lyder de anstændigt, men der er grænser for, hvad der kan klemmes ud af højttalere af denne kaliber. Bas er der ikke meget af, og der mangler noget saft og kraft i lyden. Der er dog mulighed for at tilslutte hovedtelefoner og for den sags skyld også eksterne højttalere, hvis du bruger den samme udgang.

Uanset hvad får du med OTT2000 billig adgang til stort set alle relevante musikkilder. Alligevel er det svært at se, hvem der skal købe anlægget.

Dem, der søger en transportabel højttaler, vil formentlig finde den for stor og klodset, mens dem der ønsker en ny pladespiller nok vil finde kvaliteten for ringe – går man ud og køber vinyler til 200 kroner stykket, gør man det næppe for at høre dem på et skrabet anlæg som dette. Der er gabt over for meget og lagt for lidt kræfter i kvaliteten.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics