Vilde gaming-bærbare invaderer Danmark

Dell er klar med toptunede Alienware-maskiner, der kan vise 4K og har kræfter til selv de tungeste spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye Alienware-notebooks har fået flere end 20 opdateringer for at give gamere den bedste spiloplevelse. Nogle af de vigtigste opdateringer er mulighed for Dynamic Overclocking, der konstant overvåger temperaturen for at sikre maksimal CPU-ydelse.

De har alle fået USB Type-C porte til USB 3.1, understøttelse af Thunderbolt 3-teknologi, samt PCIe SSD-teknologi for 4GB/s-throughput til hurtig opstart af medier og applikationer.

Alienware har desuden implementeret Killer Wireless-AC 1535 og Killer E2400 High-Performance Gigabit Ethernet for optimal forbindelse og forbedret hastighed, når der bliver spillet online, via stream eller onlinevideoer.

Mulighed for 4K

Alle disse notebooks vil desuden blive udstyret med Windows 10, samt understøtte Windows 8.1. Alle Alienware-bærbare kan udvides til UltraHD 4k-gaming, når de er forbundet til en Alienware Graphics Amplifier samt et grafikkort og en skærm, der kan køre 4k.

Alienware 17 har mulighed for en Ultra 4k-skærm med den nyeste IGZO-teknologi for endnu bedre billedkvalitet og mindre strømforbrug. Den samme IGZO-teknologi er tilgængelig i den nye touch QHD+ resolution panel til Alienware 13, som giver bedre batteritid med det tilgængelige 62WHr-batteri. Alienware 15 kan som den eneste konfigureres med den nye AMD Radeon HD R9 M395X-grafik.

Alienware 13, 15 bliver tilgængelige d. 9. september på dell.dk og hos forhandlere til priser fra henholdsvis 10.490 kroner og 12.490 kroner.

Alienware 17 bliver tilgængelig d. 10. september på dell.dk og hos forhandlere til en pris fra 14.490 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos