Her er det nye Apple TV

Med sin nye underholdningsboks bringer Apple både touch- og stemmestyring ind i stuen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var ikke kun iPhones og iPad Pro, Apple havde med til sit store presseevent i onsdag. En helt ny TV-boks var også blandt nyhederne.

Den fjerde generation af Apple TV byder blandt andet på en ny fjernbetjening, som har indbygget touchplade i toppen og en mikrofon, der gør det muligt at stemmestyre boksen via Apples digitale assitent Siri.

Den ligner sig selv, men indvendig er Apple TV opgraderet med A8-processor og generelt hurtigere hardware. Styresystemet er det helt nye tvOS, som gør det nemmere for udviklere at skabe apps til boksen. Således bliver adgang til indhold forhåbentlig væsentligt større, end vi har været vant til.

Prisen starter på 149 dollars for en model med 32GB. Det nye Apple TV er ude i USA i oktober, men vi skal måske helt frem til næste år, før vi ser den i Danmark.

Se en præsentationer af det nye Apple TV her:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=HQ2rvoylMK8[/embed]
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job