Acer Iconia Tab 10

Til prisen får man en god oplevelse, men det kan mærkes, at prisen er i den lave ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Iconia Tablet 10 er testens billigste tablet, det viser sig også i de forskellige benchmarks, hvor det tydeligt fremgår, at den hovedsageligt er egnet til lettere anvendelser. Dog er det ikke testens langsomste, når det kommer til 3D-grafik. Tabletten kan også fås med højere opløst skærm.

Den KitKat-baserede tablet 10 vejer 510 gram og er dermed testens næsttungeste tablet. Forskellen til de lettere tablets lyder måske ikke af så meget, men det kan tydeligt mærkes, når man holder tabletten.
Skærmopløsningen i 16:10-formatet er den for Android-tablets så klassiske 1280 x 800 pixel, det modsvarer en pixeltæthed på 149,4 PPI. Man skal altså ikke forvente et superdetaljeret billede. Lysstyrken er tilstrækkelig uden at imponere.

Billig tablet med et nydeligt design. Skærmen er ikke den mest højopløste, men lysstærk nok, og der er fint med tilslutningsmuligheder.

Til prisen får man dog en god oplevelse, det kan dog mærkes, at prisen er i den lave ende blandt deltagerne. Her tænkes blandt andet på, at Iconia Tab 10, som testens eneste deltager, blot har 1 GB ram til rådighed. Det kan godt mærkes i almindelig brug, hvor den i forvejen knap så stærke quad core-processor på 1,3 GHz ikke får meget hjælp til opgaven.

Til multitasking er det lidt af en dræber, så man bør ikke foretage sig alt for meget på denne tablet ad gangen, gør man det, bliver det hurtigt mærkbart.
Til surfing, musiklytning og lignende lettere opgaver er denne W-Fi-tablet glimrende. Den klarer også spil ganske fornuftigt uden dog at brillere. Det skyldes ikke kun grafikdelen, men også processoren. Den er er dog ikke egnet til tungere opgaver, hvilket tydeligt kan ses i fotoredigering og tekstmanipulationstesten i PCMark-testen.

Et plus for denne tablet er de gode tilslutningsmuligheder, der inkluderer microUSB og microHDMI. Der er ikke indbygget NFC, og antallet af sensorer er heller ikke så stort.

Et punkt hvor Iconia Tab 10 skuffer er på batterilevetiden. Det er ikke særligt formildende, at den overordnet set svageste deltager har den dårligste batteri-levetid med 6 timer 50 minutter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos