Forbedret Boom tåler en tur i vandet

UE Boom 2 spiller 25 procent højere end sin forgænger, har længere trådløs rækkevidde og et totalt vandtæt design, så din musik kan blive delt, lige
meget hvor du er, eller hvad du laver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Boom-højttaleren har været en stor succes, og nu får den så en efterfølger, som ganske logisk lyder navnet UE Boom 2.

Den nye højttaler er designet til at blive våd, mudret og i det hele brugt uden bekymringer. Den er designet som forgængeren, men en IPX 7-certificering sikrer, at den tåler en tur under vand ned til 1,5 meters dybde.

Det runde design sikrer, at den lyder lige godt, uanset hvordan du stiller den. I forhold til forgængeren spiller den 25 procent højere, og den trådløse rækkevidde er forlænget til 30 meter.

15 timers batterilevetid sikrer musik til en hel dag ude i det fri og en ny innovativ control, der gør det muligt at skifte nummer uden at tage mobilen op af lommen.

Ved at bruge UE Boom 2 app’en til iOS og Android kan du parre højttaleren med enhver anden Ultimate Ears højtaler for at fordoble lyden, eller du kan tænde højtaleren fra telefonen og vågne op til lyden af din yndlingsmusik.

UE Boom 2 kommer i seks nye farver: Cherrybomb, Yeti, Phantom, GreenMachine, Tropical og BrainFreeze. Den forventes at være ude i september til en vejledende pris på 1.699 kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S