Forbedret Boom tåler en tur i vandet

UE Boom 2 spiller 25 procent højere end sin forgænger, har længere trådløs rækkevidde og et totalt vandtæt design, så din musik kan blive delt, lige
meget hvor du er, eller hvad du laver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Boom-højttaleren har været en stor succes, og nu får den så en efterfølger, som ganske logisk lyder navnet UE Boom 2.

Den nye højttaler er designet til at blive våd, mudret og i det hele brugt uden bekymringer. Den er designet som forgængeren, men en IPX 7-certificering sikrer, at den tåler en tur under vand ned til 1,5 meters dybde.

Det runde design sikrer, at den lyder lige godt, uanset hvordan du stiller den. I forhold til forgængeren spiller den 25 procent højere, og den trådløse rækkevidde er forlænget til 30 meter.

15 timers batterilevetid sikrer musik til en hel dag ude i det fri og en ny innovativ control, der gør det muligt at skifte nummer uden at tage mobilen op af lommen.

Ved at bruge UE Boom 2 app’en til iOS og Android kan du parre højttaleren med enhver anden Ultimate Ears højtaler for at fordoble lyden, eller du kan tænde højtaleren fra telefonen og vågne op til lyden af din yndlingsmusik.

UE Boom 2 kommer i seks nye farver: Cherrybomb, Yeti, Phantom, GreenMachine, Tropical og BrainFreeze. Den forventes at være ude i september til en vejledende pris på 1.699 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet