Forbedret Boom tåler en tur i vandet

UE Boom 2 spiller 25 procent højere end sin forgænger, har længere trådløs rækkevidde og et totalt vandtæt design, så din musik kan blive delt, lige
meget hvor du er, eller hvad du laver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Boom-højttaleren har været en stor succes, og nu får den så en efterfølger, som ganske logisk lyder navnet UE Boom 2.

Den nye højttaler er designet til at blive våd, mudret og i det hele brugt uden bekymringer. Den er designet som forgængeren, men en IPX 7-certificering sikrer, at den tåler en tur under vand ned til 1,5 meters dybde.

Det runde design sikrer, at den lyder lige godt, uanset hvordan du stiller den. I forhold til forgængeren spiller den 25 procent højere, og den trådløse rækkevidde er forlænget til 30 meter.

15 timers batterilevetid sikrer musik til en hel dag ude i det fri og en ny innovativ control, der gør det muligt at skifte nummer uden at tage mobilen op af lommen.

Ved at bruge UE Boom 2 app’en til iOS og Android kan du parre højttaleren med enhver anden Ultimate Ears højtaler for at fordoble lyden, eller du kan tænde højtaleren fra telefonen og vågne op til lyden af din yndlingsmusik.

UE Boom 2 kommer i seks nye farver: Cherrybomb, Yeti, Phantom, GreenMachine, Tropical og BrainFreeze. Den forventes at være ude i september til en vejledende pris på 1.699 kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S