Forbedret Boom tåler en tur i vandet

UE Boom 2 spiller 25 procent højere end sin forgænger, har længere trådløs rækkevidde og et totalt vandtæt design, så din musik kan blive delt, lige
meget hvor du er, eller hvad du laver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Boom-højttaleren har været en stor succes, og nu får den så en efterfølger, som ganske logisk lyder navnet UE Boom 2.

Den nye højttaler er designet til at blive våd, mudret og i det hele brugt uden bekymringer. Den er designet som forgængeren, men en IPX 7-certificering sikrer, at den tåler en tur under vand ned til 1,5 meters dybde.

Det runde design sikrer, at den lyder lige godt, uanset hvordan du stiller den. I forhold til forgængeren spiller den 25 procent højere, og den trådløse rækkevidde er forlænget til 30 meter.

15 timers batterilevetid sikrer musik til en hel dag ude i det fri og en ny innovativ control, der gør det muligt at skifte nummer uden at tage mobilen op af lommen.

Ved at bruge UE Boom 2 app’en til iOS og Android kan du parre højttaleren med enhver anden Ultimate Ears højtaler for at fordoble lyden, eller du kan tænde højtaleren fra telefonen og vågne op til lyden af din yndlingsmusik.

UE Boom 2 kommer i seks nye farver: Cherrybomb, Yeti, Phantom, GreenMachine, Tropical og BrainFreeze. Den forventes at være ude i september til en vejledende pris på 1.699 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S