Få bedre Bluetooth i computeren

Er du træt af hakken og forsinkelser i lyden, når du ser film eller spiller på computeren? Creative er klar med løsningen ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den indbyggede Bluetooth-funktion i almindelige bærbare PC’er er ofte ustabil og lider af store forsinkelser ved streaming af lyd. Løsningen er derfor ikke velegnet til at spille spil og se film i realtid.

Det forsøger Creative dog at gøre noget ved med BT-W2, en lille dongle som tilsluttes USB-porten og fungere helt uden besværlig opsætning.

Når BT-W2 parres med Bluetooth-headsets og - lydenheder, tilbyder transceiveren et bredt udvalg af avancerede funktioner til trådløs streaming af lyd.

BT-W2 understøtter såkaldt aptX Low Latency-kodeks, som gør det muligt at streame stereolyd i høj kvalitet trådløst fra en computer eller PlayStation 4 uden mærkbare forsinkelser.

En dedikeret voice-back-kanal sikrer samtidig tydelig trådløs kommunikation, så brugeren kan chatte med klar stemmeangivelse og bevæge sig frit rundt uden at blive generet af kabler - og samtidig nyde en naturtro lydgengivelse.

Creative BT-W2 er tilgængelig nu til 299 kroner.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS