Få bedre Bluetooth i computeren

Er du træt af hakken og forsinkelser i lyden, når du ser film eller spiller på computeren? Creative er klar med løsningen ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den indbyggede Bluetooth-funktion i almindelige bærbare PC’er er ofte ustabil og lider af store forsinkelser ved streaming af lyd. Løsningen er derfor ikke velegnet til at spille spil og se film i realtid.

Det forsøger Creative dog at gøre noget ved med BT-W2, en lille dongle som tilsluttes USB-porten og fungere helt uden besværlig opsætning.

Når BT-W2 parres med Bluetooth-headsets og - lydenheder, tilbyder transceiveren et bredt udvalg af avancerede funktioner til trådløs streaming af lyd.

BT-W2 understøtter såkaldt aptX Low Latency-kodeks, som gør det muligt at streame stereolyd i høj kvalitet trådløst fra en computer eller PlayStation 4 uden mærkbare forsinkelser.

En dedikeret voice-back-kanal sikrer samtidig tydelig trådløs kommunikation, så brugeren kan chatte med klar stemmeangivelse og bevæge sig frit rundt uden at blive generet af kabler - og samtidig nyde en naturtro lydgengivelse.

Creative BT-W2 er tilgængelig nu til 299 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S