Microsoft klar med sin første bærbar

Surface Book er ultratynd, men Microsoft lover, at den kan banke selv den bedste MacBook Pro.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft har undergået lidt af et udvikling de seneste år. Fra stort set udelukkende at beskæftige sig med software, har producenten indenfor de seneste få år smidt en imponerende række mobiler og tablets på markedet. Nu tager Microsoft skridtet videre og lancerer sin første bærbare computer. Navnet er Surface Book, og dermed er det slået fast, at maskinen tilhører den allerede omfattende familie af Surface-produkter, der inkluderer såvel tablets i det mere letbenede segment som kraftfulde tablets til arbejde.

Surface Book slutter sig til den sidste kategori, når det kommer til brugersegmentet. På trods af det ultratynde design, er er tale om en kraftfuld sag, forsynet med 6. generations Intel Core-processor af enten i5 eller i7-kaliber samt enten 8GB eller 16GB ram. Der er mulighed for at vælge dedikeret grafikkort, hvis man ønsker det og man kan få op til 1TB SSD som lager.

Ifølge Microsoft sikrer alt dette at den er dobbelt så hurtig som den bedste MacBook Pro. Du får tilmed en batterilevetid helt op til 12 timer.

Skærmen måler 13,5" og med en opløsning på 3000 x 2000 pixels får man ikke mindre en 267 pixels per tomme. Kontrastforholdet er imponerende 8000:1, så billedoplevelsen bør være i orden.

Skærmen er berøringsfølsom, og den kan frakobles tastaturet, så du kan bruge den som en tablet. Det er dog kun, når skærmen er sat i tastaturet, at Surface Book yder sit fulde, for grafikkortet sidder i tastaturet.

Det kan nok ikke overraske, at Surface Book bliver, ja faktisk rigtig dyr. 1.499 dollars koster den billigste og indtil videre går priserne op til 2.699 dollars, og det er uden prisen endnu er afsløret for den vildeste model med 1TB SSD.

De danske priser er ikke offentliggjort, og det ser desværre ikke ud til at Surface Book kommer her til landet lige foreløbig

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S