Microsoft klar med sin første bærbar

Surface Book er ultratynd, men Microsoft lover, at den kan banke selv den bedste MacBook Pro.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft har undergået lidt af et udvikling de seneste år. Fra stort set udelukkende at beskæftige sig med software, har producenten indenfor de seneste få år smidt en imponerende række mobiler og tablets på markedet. Nu tager Microsoft skridtet videre og lancerer sin første bærbare computer. Navnet er Surface Book, og dermed er det slået fast, at maskinen tilhører den allerede omfattende familie af Surface-produkter, der inkluderer såvel tablets i det mere letbenede segment som kraftfulde tablets til arbejde.

Surface Book slutter sig til den sidste kategori, når det kommer til brugersegmentet. På trods af det ultratynde design, er er tale om en kraftfuld sag, forsynet med 6. generations Intel Core-processor af enten i5 eller i7-kaliber samt enten 8GB eller 16GB ram. Der er mulighed for at vælge dedikeret grafikkort, hvis man ønsker det og man kan få op til 1TB SSD som lager.

Ifølge Microsoft sikrer alt dette at den er dobbelt så hurtig som den bedste MacBook Pro. Du får tilmed en batterilevetid helt op til 12 timer.

Skærmen måler 13,5" og med en opløsning på 3000 x 2000 pixels får man ikke mindre en 267 pixels per tomme. Kontrastforholdet er imponerende 8000:1, så billedoplevelsen bør være i orden.

Skærmen er berøringsfølsom, og den kan frakobles tastaturet, så du kan bruge den som en tablet. Det er dog kun, når skærmen er sat i tastaturet, at Surface Book yder sit fulde, for grafikkortet sidder i tastaturet.

Det kan nok ikke overraske, at Surface Book bliver, ja faktisk rigtig dyr. 1.499 dollars koster den billigste og indtil videre går priserne op til 2.699 dollars, og det er uden prisen endnu er afsløret for den vildeste model med 1TB SSD.

De danske priser er ikke offentliggjort, og det ser desværre ikke ud til at Surface Book kommer her til landet lige foreløbig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect