Styr løbehjulet med din smartphone

Smart Ped er et smartphone-styret by-løbehjul, der er lige til at folde sammen. Danskerne bag løbehjulet skød i går en Kickstarter-kampagne i gang for at finansiere det .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FlyKly lancerer nu verdens første lovlige og foldbare el-løbehjul, Smart Ped. Hvad enten du er på vej til arbejde eller bare vil cruise igennem byen er løbehjulet med sit smarte, lette design, den ideelle følgesvend. De første Smart Peds blev tilgængeligt på crowdfunding-platformen Kickstarter i går.

FlyKlys mission er, at gøre byer et bedre sted for pendlere. De har gjort Smart Ped ekstra let og sammenklappelig, så den nemt kan transporteres i elevatorer eller med offentlig transport. Selvom designet er minimalistisk, er der plads til begge fødder på brættet, hvilket gør hver tur sikker og komfortabel.

Med et enkelt spark går den integrerede elektroniske motor i gang. Motor, batteri og elektronik er pænt gemt væk inde i baghjulet, der gør brug af FlyKly Smart Wheel teknologien. Med den tilhørende app, Bitride, kan brugerne låse sin Smart Ped med ét tryk og beskytte den effektivt mod tyveri. Samtidig sporer app’en hver tur og foreslår sikrere og sjovere ruter. Appen er tilgængelig for iOS og Android.

Lovlig som en el-cykel

El-løbehjul er normalt ulovlige i Danmark, da en motor står for fremdriften. Men med Smart Ped har FlyKly udviklet en løbecykel, der i praksis fungerer ligesom en el-cykel, hvor den ekstra fremdrift motoren giver skabes af brugerens skub med foden. Og netop derfor er Smart Ped lovlig, hvor andre el-løbehjul ikke er det. Smart Ped kan bruges på lige fod med en el-cykel. Med hvert skub kommer man langt længere end med et almindeligt løbehjul. Og ligesom en el-cykel, hjælper Smart Ped brugeren indtil en hastighed på 25 km/t.

Håber på en gentagelse af Smart Wheel successen

FlyKly Smart Wheel er indtil dato én af de største succeser på crowfunding-platformen Kickstarter. Da salget af Smart Wheel blev skudt i gang tilbage i slutningen af 2013 håbede FlyKly at kunne trække 100.000 dollar hjem til færdigudvikling og levering. Indsamlingen gik dog over al forventning og allerede efter et par dage rundende man en halv million dollar. I alt hentede FlyKly over 700.000 dollar (over 4,5 millioner kroner) og i dag kører der mange tusinde cykler rundt i over 60 lande med et Smart Wheel som baghjul.

I dag er turen kommet til Smart Ped. Smart Ped er allerede fuldt udviklet og afprøvet. Produktionen vil finde sted i Milano.. Prisen for en Smart Ped ligger lige over 5.000 kroner (769 USD) ved kampagnens start. De første Smart Peds forventes leveret i februar 2016.

Du kan prøve en tur på Smart Ped på Rådhuspladsen i København d. 25. oktober mellem klokken 12 og 16.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S