Test: ASUSTOR AS5102T

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asustor AS5102T er sammen med QNAP NAS’en den dyreste NAS her i testen. Asustor placerer den selv i et segment, der omfatter powerbrugere og forretningsbrug. Det er forståeligt, for selv om NAS’en rummer mange business-relaterede features, så har den mindst lige så mange kvaliteter til privat brug.

Der kan hentes en masse apps til mange forskellige formål, herunder Kodi-medieafspilleren, som sammen med HDMI-udgangen gør NAS’en til et mediecenter in spe.

Et punkt, hvor AS5102T skiller sig ud fra mængden, er antallet af tilslutningsmuligheder. Det er ret unikt i testen, da det er et rent overflødighedshorn.

AS5102T er udstyret med en kraftig processor, men hvis man har meget trafik til og fra sin NAS, vil man sikkert i lige så høj grad være glad for, at ram-mængden kan udvides til 8 GB. Det kan være en lille fremtidsforsikring. Til gengæld kan NAS’ens lagringskapacitet ikke udvides ved, at man tilslutter et udvidelseskabinet. Her skal drevene migreres til en ny NAS.

Asustor anvender ADM- operativsystemet, her i version 2.4.2. Når alt kommer til alt, er den praktisk talt næsten lige så brugervenlig som de to bedste her. Navigationen i DSM og QTS er bare en lille smule mere sammenhængende.

Når vi taler funktionalitet, mangler den ikke rigtigt noget i forhold til konkurrenterne. Der er diverse servere indbygget, FTP, mail, iTunes, VPN-server med mere. I den mere private ende er der transcoding af mediefiler til enheder, der ikke understøtter det oprindelige format. NAS’en understøtter Hyper-Transcoding, der skulle speede konvertering af mediefiler gevaldigt op.

Det er klart, at denne NAS, der understøtter virksomhedsbrug, i måske endnu højere grad vil tiltale de private brugere, der har høje krav til ydelse og funktionalitet.

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne, og det er blot den sekventielle skrivning ved en queue depth på 32, der falder igennem af uvisse årsager.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S