Test: ASUSTOR AS5102T

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asustor AS5102T er sammen med QNAP NAS’en den dyreste NAS her i testen. Asustor placerer den selv i et segment, der omfatter powerbrugere og forretningsbrug. Det er forståeligt, for selv om NAS’en rummer mange business-relaterede features, så har den mindst lige så mange kvaliteter til privat brug.

Der kan hentes en masse apps til mange forskellige formål, herunder Kodi-medieafspilleren, som sammen med HDMI-udgangen gør NAS’en til et mediecenter in spe.

Et punkt, hvor AS5102T skiller sig ud fra mængden, er antallet af tilslutningsmuligheder. Det er ret unikt i testen, da det er et rent overflødighedshorn.

AS5102T er udstyret med en kraftig processor, men hvis man har meget trafik til og fra sin NAS, vil man sikkert i lige så høj grad være glad for, at ram-mængden kan udvides til 8 GB. Det kan være en lille fremtidsforsikring. Til gengæld kan NAS’ens lagringskapacitet ikke udvides ved, at man tilslutter et udvidelseskabinet. Her skal drevene migreres til en ny NAS.

Asustor anvender ADM- operativsystemet, her i version 2.4.2. Når alt kommer til alt, er den praktisk talt næsten lige så brugervenlig som de to bedste her. Navigationen i DSM og QTS er bare en lille smule mere sammenhængende.

Når vi taler funktionalitet, mangler den ikke rigtigt noget i forhold til konkurrenterne. Der er diverse servere indbygget, FTP, mail, iTunes, VPN-server med mere. I den mere private ende er der transcoding af mediefiler til enheder, der ikke understøtter det oprindelige format. NAS’en understøtter Hyper-Transcoding, der skulle speede konvertering af mediefiler gevaldigt op.

Det er klart, at denne NAS, der understøtter virksomhedsbrug, i måske endnu højere grad vil tiltale de private brugere, der har høje krav til ydelse og funktionalitet.

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne, og det er blot den sekventielle skrivning ved en queue depth på 32, der falder igennem af uvisse årsager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse