Test: ASUSTOR AS5102T

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asustor AS5102T er sammen med QNAP NAS’en den dyreste NAS her i testen. Asustor placerer den selv i et segment, der omfatter powerbrugere og forretningsbrug. Det er forståeligt, for selv om NAS’en rummer mange business-relaterede features, så har den mindst lige så mange kvaliteter til privat brug.

Der kan hentes en masse apps til mange forskellige formål, herunder Kodi-medieafspilleren, som sammen med HDMI-udgangen gør NAS’en til et mediecenter in spe.

Et punkt, hvor AS5102T skiller sig ud fra mængden, er antallet af tilslutningsmuligheder. Det er ret unikt i testen, da det er et rent overflødighedshorn.

AS5102T er udstyret med en kraftig processor, men hvis man har meget trafik til og fra sin NAS, vil man sikkert i lige så høj grad være glad for, at ram-mængden kan udvides til 8 GB. Det kan være en lille fremtidsforsikring. Til gengæld kan NAS’ens lagringskapacitet ikke udvides ved, at man tilslutter et udvidelseskabinet. Her skal drevene migreres til en ny NAS.

Asustor anvender ADM- operativsystemet, her i version 2.4.2. Når alt kommer til alt, er den praktisk talt næsten lige så brugervenlig som de to bedste her. Navigationen i DSM og QTS er bare en lille smule mere sammenhængende.

Når vi taler funktionalitet, mangler den ikke rigtigt noget i forhold til konkurrenterne. Der er diverse servere indbygget, FTP, mail, iTunes, VPN-server med mere. I den mere private ende er der transcoding af mediefiler til enheder, der ikke understøtter det oprindelige format. NAS’en understøtter Hyper-Transcoding, der skulle speede konvertering af mediefiler gevaldigt op.

Det er klart, at denne NAS, der understøtter virksomhedsbrug, i måske endnu højere grad vil tiltale de private brugere, der har høje krav til ydelse og funktionalitet.

AS5102T har generelt en rigtig god ydelse vurderet over alle målingerne, og det er blot den sekventielle skrivning ved en queue depth på 32, der falder igennem af uvisse årsager.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S