Kompakt Sony-kamera med vild opløsning

Sony RX1R I fylder ikke meget i lommen men skyder billeder på 42,4 megapixel og har bagbelyst full-frame-sensor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



Det nye, kompakte kamera fra Sony byder på bagbelyst full-frame-sensor, 35 mm F2 Zeiss Sonnar T-objektiv, hurtig autofokus, XGA OLED-søger og verdens første optisk variable Low-Pass-filter1 med ”Low-Pass-filter Bracketing” funktion.

Sony tilføjer i dag endnu et produkt til Cyber-shot RX-serien.

RX1R II supplerer RX1 og RX1R i familien af verdens mindste full-frame-kameraer. Den nye model leverer den højeste billedkvalitet nogensinde blandt kompaktkameraer fra Sony.

Den imponerende ydeevne kan i høj grad tilskrives kameraets nye, højopløste sensor på 42,4 megapixel samt dets lysstærke objektiv med fast brændvidde 35mm F2 ZEISS Sonnar T, som er blevet finjusteret. 

Når det kommer til responstid, er autofokus forbedret med 30 pct. i forhold til tidligere RX1-modeller. RX1R II har desuden verdens første optisk variable Low-Pass-filter, som med Low-Pass-filter Bracketing kan indstilles til “off”, “standard” eller “high” – alt efter brugerens ønske.

Kameraet byder også på en praktisk, nedklappelig XGA OLED-søger, som er implementeret med minimal betydning for kameraets størrelse sammenlignet med forgængerne.

Ultimativ billedkvalitet i lommestørrelse

Takket være den bagbelyste 35 mm full-frame Exmor R CMOS-sensor på 42,4 megapixel og den kraftfulde BIONZ X-processer kan RX1R II levere en billedkvalitet med stor opløsning og følsomhed (ISO 100 – 25600, som kan udvides til 50 - 1024002) med bredt dynamisk område.

Den bagbelyste sensor er designet med kobberledninger og et udvidet kredsløb, hvilket gør overførselshastigheden cirka 3,5 gange hurtigere end i det oprindelige RX1R.

35mm F2 ZEISS Sonnar T-objektivet er udvalgt specielt til billedsensoren, hvilket sikrer, at resultatet altid bliver imponerende skarpt – fra midten af billedet og helt ud i hjørnerne.

Objektivet har også et unikt betjeningshjul til indstilling af makro. Du kan fokusere på objekter kun 14 cm fra objektivet, og du får en ni-bladet blædering, som sikrer jævne, defokuserede baggrunde.

Det nye kamera har et fast objektiv, som har gjort det muligt at placere sensoren og objektivet i den optimale position, så du får fuldt udbytte af den ekstremt høje opløsning. Jo tættere de to sidder på hinanden, jo bredere bliver vinklen, som lyset kan slippe ind gennem. Derfor leverer RX1R II detaljerede billeder i høj opløsning.

De fleste kameraer med udskiftelige objektiver har fokalplan-lukker, men RX1R II benytter en indbygget lukker. Du kan dermed få blitzsynkronisering på op til 1/2000 af et sekund samtidig med, at kamerahuset er markant mindre.

Det nye Sony RX1R II full-frame-kompaktkamera vil være tilgængelig fra december 2015. Prisen er endnu ikke offentliggjort. 

 

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S