Test: Actionkameraet får flere funktioner

Flere funktioner – det er den klare trend inden for den ret nye produktkategori actionkameraer. To af de nyeste modeller på markedet løfter actionkameraet op i nye højder, men på hver sin måde. Vi tester de to trendsættere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere nok, at et actionkamera kan filme i forskellige opløsninger og har stillbilleder som raffineret ekstrafunktion. Siden GoPro-kameraerne skabte den nye produktkategori, er konkurrenterne vrimlet ind på markedet, og for at overgå hinanden tilbyder de blandt andet flere og flere funktioner. Funktionalitet er den nye trend.

De nye funktioner er avanceret gps, langsom gengivelse, masser af tilbehør, flere indstillinger – hvortil kommer ekstra højopløste optagelser (4K). Blandt de nye aktører er TomTom, som ellers primært er kendt for bilnavigatorer. TomToms nyhed hedder Bandit, og det siger måske noget om tilgangen til markedet.

Tilbehøret er en vigtig del af et actionkamera. Det skal kunne monteres på en hjelm, et cykelstyr, en arm osv.

Vi tester også en spændende Sony-nyhed. Japanerne er ikke nye på markedet, men de skruer op for ambitionerne med FDR-X1000VR, som er vandtæt og stødresistent.

Kombiner med din smartphone

Selvom de to testduellanter er meget forskellige i både formen og måden, de kan bruges på, er der dog nogle klare fællesnævnere. Ud over 4K dikterer trenden, at du skal kunne bruge din smartphone eller tablet sammen med kameraet – det kan være til styring, til billedoverførsel og til redigering på stedet, så du straks kan lægge dine optagelser op på nettet og sociale medier.

Det er netop alle disse finesser, som gør duellanterne interessante, og som betyder, at køberne har mod på at bevæge sig uden om altdominerende GoPro. Og testen viser, at det er værd at kigge sig lidt omkring.

Læs testene her:

TomTom Bandit

Sony FDR-X1000VR

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job