Test: Actionkameraet får flere funktioner

Flere funktioner – det er den klare trend inden for den ret nye produktkategori actionkameraer. To af de nyeste modeller på markedet løfter actionkameraet op i nye højder, men på hver sin måde. Vi tester de to trendsættere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere nok, at et actionkamera kan filme i forskellige opløsninger og har stillbilleder som raffineret ekstrafunktion. Siden GoPro-kameraerne skabte den nye produktkategori, er konkurrenterne vrimlet ind på markedet, og for at overgå hinanden tilbyder de blandt andet flere og flere funktioner. Funktionalitet er den nye trend.

De nye funktioner er avanceret gps, langsom gengivelse, masser af tilbehør, flere indstillinger – hvortil kommer ekstra højopløste optagelser (4K). Blandt de nye aktører er TomTom, som ellers primært er kendt for bilnavigatorer. TomToms nyhed hedder Bandit, og det siger måske noget om tilgangen til markedet.

Tilbehøret er en vigtig del af et actionkamera. Det skal kunne monteres på en hjelm, et cykelstyr, en arm osv.

Vi tester også en spændende Sony-nyhed. Japanerne er ikke nye på markedet, men de skruer op for ambitionerne med FDR-X1000VR, som er vandtæt og stødresistent.

Kombiner med din smartphone

Selvom de to testduellanter er meget forskellige i både formen og måden, de kan bruges på, er der dog nogle klare fællesnævnere. Ud over 4K dikterer trenden, at du skal kunne bruge din smartphone eller tablet sammen med kameraet – det kan være til styring, til billedoverførsel og til redigering på stedet, så du straks kan lægge dine optagelser op på nettet og sociale medier.

Det er netop alle disse finesser, som gør duellanterne interessante, og som betyder, at køberne har mod på at bevæge sig uden om altdominerende GoPro. Og testen viser, at det er værd at kigge sig lidt omkring.

Læs testene her:

TomTom Bandit

Sony FDR-X1000VR

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS