Test: Actionkameraet får flere funktioner

Flere funktioner – det er den klare trend inden for den ret nye produktkategori actionkameraer. To af de nyeste modeller på markedet løfter actionkameraet op i nye højder, men på hver sin måde. Vi tester de to trendsættere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere nok, at et actionkamera kan filme i forskellige opløsninger og har stillbilleder som raffineret ekstrafunktion. Siden GoPro-kameraerne skabte den nye produktkategori, er konkurrenterne vrimlet ind på markedet, og for at overgå hinanden tilbyder de blandt andet flere og flere funktioner. Funktionalitet er den nye trend.

De nye funktioner er avanceret gps, langsom gengivelse, masser af tilbehør, flere indstillinger – hvortil kommer ekstra højopløste optagelser (4K). Blandt de nye aktører er TomTom, som ellers primært er kendt for bilnavigatorer. TomToms nyhed hedder Bandit, og det siger måske noget om tilgangen til markedet.

Tilbehøret er en vigtig del af et actionkamera. Det skal kunne monteres på en hjelm, et cykelstyr, en arm osv.

Vi tester også en spændende Sony-nyhed. Japanerne er ikke nye på markedet, men de skruer op for ambitionerne med FDR-X1000VR, som er vandtæt og stødresistent.

Kombiner med din smartphone

Selvom de to testduellanter er meget forskellige i både formen og måden, de kan bruges på, er der dog nogle klare fællesnævnere. Ud over 4K dikterer trenden, at du skal kunne bruge din smartphone eller tablet sammen med kameraet – det kan være til styring, til billedoverførsel og til redigering på stedet, så du straks kan lægge dine optagelser op på nettet og sociale medier.

Det er netop alle disse finesser, som gør duellanterne interessante, og som betyder, at køberne har mod på at bevæge sig uden om altdominerende GoPro. Og testen viser, at det er værd at kigge sig lidt omkring.

Læs testene her:

TomTom Bandit

Sony FDR-X1000VR

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S