Test: Actionkameraet får flere funktioner

Flere funktioner – det er den klare trend inden for den ret nye produktkategori actionkameraer. To af de nyeste modeller på markedet løfter actionkameraet op i nye højder, men på hver sin måde. Vi tester de to trendsættere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere nok, at et actionkamera kan filme i forskellige opløsninger og har stillbilleder som raffineret ekstrafunktion. Siden GoPro-kameraerne skabte den nye produktkategori, er konkurrenterne vrimlet ind på markedet, og for at overgå hinanden tilbyder de blandt andet flere og flere funktioner. Funktionalitet er den nye trend.

De nye funktioner er avanceret gps, langsom gengivelse, masser af tilbehør, flere indstillinger – hvortil kommer ekstra højopløste optagelser (4K). Blandt de nye aktører er TomTom, som ellers primært er kendt for bilnavigatorer. TomToms nyhed hedder Bandit, og det siger måske noget om tilgangen til markedet.

Tilbehøret er en vigtig del af et actionkamera. Det skal kunne monteres på en hjelm, et cykelstyr, en arm osv.

Vi tester også en spændende Sony-nyhed. Japanerne er ikke nye på markedet, men de skruer op for ambitionerne med FDR-X1000VR, som er vandtæt og stødresistent.

Kombiner med din smartphone

Selvom de to testduellanter er meget forskellige i både formen og måden, de kan bruges på, er der dog nogle klare fællesnævnere. Ud over 4K dikterer trenden, at du skal kunne bruge din smartphone eller tablet sammen med kameraet – det kan være til styring, til billedoverførsel og til redigering på stedet, så du straks kan lægge dine optagelser op på nettet og sociale medier.

Det er netop alle disse finesser, som gør duellanterne interessante, og som betyder, at køberne har mod på at bevæge sig uden om altdominerende GoPro. Og testen viser, at det er værd at kigge sig lidt omkring.

Læs testene her:

TomTom Bandit

Sony FDR-X1000VR

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S