Mobil og tablet tager billede af tyven

Opdateret sikkerhedsprogram til mobil og tablet tager nu billede af tyven på fersk gerning, imens han prøver at tvinge sig adgang til den stjålne enhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Antivirusproducenten, Bitdefender, har opgraderet det prisbelønnede Bitdefender Mobile Security & Antivirus-program ved at tilføje flere nye funktioner - bla. en såkaldt Snap Photo-funktion, der fotograferer personer som forsøger at skaffe sig adgang til apps på en mobil eller tablet uden at have PIN-kode. Udover at tage et billede af tyven på fersk gerning, etablerer den også det præcise tidspunkt for hvornår vedkommende forsøgte at skaffe sig adgang på enheden.

Bo Skeel, Global Evangelist hos Bitdefender siger: “Med denne nye opdatering af Bitdefender Mobile Security har vi tilføjet nye funktioner som uden tvivl vil være en stor gevinst for mange brugere. Vi ved, at der bliver stjålet rigtig mange smartphones og tabletter, men med denne feature hvor tyven får taget sit billede på fersk gerning, kan vi bidrage til at gøre livet som tyv lidt mere besværligt”.

Blandt de allerede eksisterende features i Bitdefender Mobile Security er Privacy Advisor, der viser hvordan dine apps håndterer personlige oplysninger, App Lock, der giver mulighed for at bestemme, hvem der kan få adgang til ens private oplysninger og verdens bedste antivirus, der blev tildelt ‘Best Protection’ af det uafhængige analysefirma, AV-TEST, i september 2015.

Den nye brugerflade gør det også lettere for brugerne at benytte sikkerhedsfunktionerne Anti-Theft, der muliggør fjernstyret låsning af enheden hvis den skulle blive stjålet og WearON, der, forbundet med et smart watch, får din telefon til at skrige højt når den er ude af syne.

 

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S