Mobil og tablet tager billede af tyven

Opdateret sikkerhedsprogram til mobil og tablet tager nu billede af tyven på fersk gerning, imens han prøver at tvinge sig adgang til den stjålne enhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Antivirusproducenten, Bitdefender, har opgraderet det prisbelønnede Bitdefender Mobile Security & Antivirus-program ved at tilføje flere nye funktioner - bla. en såkaldt Snap Photo-funktion, der fotograferer personer som forsøger at skaffe sig adgang til apps på en mobil eller tablet uden at have PIN-kode. Udover at tage et billede af tyven på fersk gerning, etablerer den også det præcise tidspunkt for hvornår vedkommende forsøgte at skaffe sig adgang på enheden.

Bo Skeel, Global Evangelist hos Bitdefender siger: “Med denne nye opdatering af Bitdefender Mobile Security har vi tilføjet nye funktioner som uden tvivl vil være en stor gevinst for mange brugere. Vi ved, at der bliver stjålet rigtig mange smartphones og tabletter, men med denne feature hvor tyven får taget sit billede på fersk gerning, kan vi bidrage til at gøre livet som tyv lidt mere besværligt”.

Blandt de allerede eksisterende features i Bitdefender Mobile Security er Privacy Advisor, der viser hvordan dine apps håndterer personlige oplysninger, App Lock, der giver mulighed for at bestemme, hvem der kan få adgang til ens private oplysninger og verdens bedste antivirus, der blev tildelt ‘Best Protection’ af det uafhængige analysefirma, AV-TEST, i september 2015.

Den nye brugerflade gør det også lettere for brugerne at benytte sikkerhedsfunktionerne Anti-Theft, der muliggør fjernstyret låsning af enheden hvis den skulle blive stjålet og WearON, der, forbundet med et smart watch, får din telefon til at skrige højt når den er ude af syne.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S