Lækker – men for de få

Pro-udgaven af Surface er kvik, men computeren er dyr og speciel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Surface fra Microsoft er og bliver en lidt speciel sag sammenlignet med en traditionel computer. Den Windows-baserede pc, der ligner en tablet, er ekstrem lækker, men for at fungere som en ægte bærbar skal der tilkøbes tastatur, der ikke er integreret med skærmdelen som ved andre computere.

Men fordele er der også. Når du klikker tastaturet af, har du en tablet på steroider. En lynhurtig Windows-maskine, der er let og tynd og nem at stille op på et bord med den indbyggede kickstand.

Du kan så skrive på skærmens virtuelle tastatur. Det er ikke specielt brugervenligt, men til møder og andet, hvor du blot skal skrive noter, er tastaturet ok. Og du kan nemt klikke dig på en Outlook-kalender eller -mail.

Prisen med tastatur nærmer sig de magiske 10.000 kroner, og det er ærligt talt meget for en ”glorificeret” tablet, selv om det er en meget lækker en af slagsen. Især magnesiumlegeringen, det tynde design og det faktum, at du kan tage Surface’n med dig uden tastatur, vil nok appellere til nogle.

Tastaturet skal tilkøbes, mens støttefoden følger med. I siderne ses alle de tilslutninger, som normalt sidder i tastaturet på en traditionel bærbar. Tastaturet skal tilkøbes, mens støttefoden følger med. I siderne ses alle de tilslutninger, som normalt sidder i tastaturet på en traditionel bærbar.

Men kigger vi på bestykning, vægt og pris, så vil vi til hver enhed vælge den meget lækre Dell til samme pris. Skal du have en trykfølsom skærm og en 2 i 1-løsning vil vi foretrække Lenovos Yoga 3 Pro frem for denne Surface. For isoleret set er der mange meget positive punkter ved Pro-udgaven af denne Surface 3, men konkurrenterne har overhalet den i performance til prisen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos