Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Svækket sikkerhed hos Apple: Virus på Mac er mere end femdoblet

Apple-brugere kan ikke længere læne sig tilbage uden at tænke på virus og hackerangreb. Ny rapport viser, at virus på Mac OSX er femdoblet det seneste år.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I løbet af det seneste år er der fundet mere walmare på Mac OSX end de sidste 5 år sammenlagt. Ikke mindre end 948 forskellige malware-programmer i Apples operativsystem er fundet i år sammenlignet med 180, der blev fundet mellem 2010 og 2014.

Det viser en ny rapport foretaget af Bit9 og Carbon Black

Der kan sættes spørgsmålstegn ved Apple som det sikre alternativ, og det er med god grund. I løbet af de seneste år har Apple fået endnu flere brugere, der både tæller privatpersoner og virksomheder. Især den store stigning for Mac-computer giver it-kriminelle blod på tanden.       
Sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-virksomheden www.anytech365.com vurderer, at vi i fremtiden vil se mange flere forsøg på hackerangreb, hvor phishing vil være blandt de førerende teknikker, som hackere vil anvende.

"Især phishing-mails, hvor it-kriminelle forsøger at lokke fortrolige oplysninger ud af dig, bliver mere og mere udbredt. Får svindlerne bare én godtroende internetbruger til at klikke på et inficeret link, kan de så let som ingenting få adgang til bankkonti og passwords, forklarer Janus R. Nielsen.      

Det er især op til højtider, at it-svindlerne sender falske mails, der bl.a. udgiver sig for at være kendte organisationer.

"Svindlerne vil bede dig om penge til gode formål, lokke dig ind på en falsk internetside eller fortælle at du har vundet i et lotteri. Du må aldrig gå ind og bekræfte dine oplysninger og er du i tvivl om en mail fra en bestemt organisation er ægte eller ej, så kontakt organisationen med det samme", siger Janus R. Nielsen.   

Det er dog langt fra kun Apple-brugere, der skal være opmærksomme på phishing og hackerangreb.

Ifølge rapporten fra Bit9 og Carbon Black er Windows-brugere langt mere udsatte end Mac-brugere. Lægger man alle de malware-koder sammen, der nogensinde er fundet til Mac, vil det svare til, hvad der dukker op af walmare til Windows på en enkelt time.     

Men selvom der er fundet langt flere sikkerhedshuller hos Windows, er hverken Windows- eller Mac-brugere fredet fra de it-kriminelles tricks. Apples voksende markedsandel gør det mere attraktivt for it-kriminelle at få fingrerene i deres systemer.     

"I bund og grund er det vigtigste at tænke sig om og bruge sin sunde fornuft på nettet, og det er uanset hvilket styresystem du bruger", siger Janus R. Nielsen.    




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere