Test: Fantastisk hybridcomputer

Er målet en hybridcomputer der også egner sig som almindelig computer, er Yoga 3 Pro perfekt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra første øjekast er Yoga 3 Pro et produkt, man bare må eje. Kvalitetsfølelsen er god, og der er kælet for alle detaljer. Den er ganske enkelt lækkert bygget og ligner mere end prislappen lige under de magiske 10.000 kroner antyder.

Lad os være ærlige: Vi er lige så vilde med Lenovo som med Dell. Der er reelt dødt løb mellem de to i denne test, og kun den ekstremt underspillede klasse samt bedre byggekvalitet giver Dell en snæver sejr. Men Lenovo kan som hybrid også bruges til multimedieoplevelser på farten.

Ganske som Dell har den et tastatur i den absolutte superklasse. Det er lidt mere glat i overfladen end Dells, der er marginalt bedre, men med Lenovo Yoga 3 Pro kan du også skrive i timevis uden at ramme én tast forkert.

Hængslet fylder meget lidt og er holdbart konstrueret. Her forenes design og funktion på smukkeste vis. Hængslet fylder meget lidt og er holdbart konstrueret. Her forenes design og funktion på smukkeste vis.

Lenovo er på mange måder en hybrid mellem en professionel pc og en computer til hjemmebrug. Den hybride mekanik, hvor du kan vende skærmen hele vejen rundt – smart ved filmkigning især – vil glæde privatbrugeren. Det vil det rappe design i orange og sort også. Den professionelle vil glæde sig over rasende flot skærm med meget høj opløsning og tilpas høj fart. Yoga 3 Pro er dog bestykket med en lidt svagere processor end andre computere til prisen, og er i testen ikke i praksis kvikkere end HP-deltageren, selvom den er lidt bedre i vores målinger.

I hånden opleves Lenovo let – ikke så underligt, når den kun vejer 1,2 kg. Men kvalitetsfølelsen er ikke helt på højde med Asus’ og Dells. De virker mere gedigne. Det er, som om chassiset her kan flekse mere, uden at det er et problem, men vi kunne godt tænke os, det var lidt stivere.

Multimediedelen klares fint af den gode skærm, og især film er en positiv oplevelse på denne skærm. Gaming er ikke computerens hjemmebane, og den hakker hurtigt i de lidt tungere spil.
Alt målt og vejet er Yoga 3 Pro et særdeles positivt bekendtskab, og ønsker du en hybridcomputer, er det absolut denne, vi vil pege på. Så en klar anbefaling herfra!

Da det er en ægte hybridcomputer, kan skærmen vippes hele vejen rundt og vinkles efter behov. Da det er en ægte hybridcomputer, kan skærmen vippes hele vejen rundt og vinkles efter behov.

Blødere:
Chassiset virker lidt for plastikagtigt, ikke så stift som hos de bedste i testen.

Gode forbindelser:
Trods beskedne mål er der USB, mini-HDMI og kortlæser i siderne.

Lys:
Tastaturet har baggrundslys, så du kan bruge det i mørke. Der er også lys i tasterne.

Høj opløsning:
Den trykfølsomme skærm har en opløsning på hele 3200 x 1800 pixel.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS