Nu kommer Visa-kortet ind i uret

Den store urproducent Swatch er gået sammen med Visa om en løsning, der gør det muligt at betale fra dit ur via betalingsautomater overalt i verden. Swatch Bellamy er det første ur med indbygget Visakort.   .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Swatch og Visa har sammen med Visa Europe underskrevet en aftale, som giver Visa-kortindehavere mulighed for at trykke og betale med Swatchs nye ur, Bellamy. Lanceringen er fastlagt til at ske i starten af 2016, og Swatch Bellamy kan anvendes globalt på alle steder, hvor kontaktløst NFC-baseret (near-field communications) Visa betalinger accepteres.

I forhold til andre mobile betalingsløsninger, som Apple Pay og Samsung Pay, er fordelen ved denne løsning, at den kører via en allerede vidt udbredt betalingstjeneste, som rigtig mange har adgang til via deres kreditkort.

Hvorfor ”Swatch Bellamy”?

I den amerikanske forfatter Edward Bellamys novelle ”Looking Backward 2000-1887” fra 1888, forestiller han sig en utopisk verden, hvor kontanter er erstattet af kredit- og hævekort – Bellamy var den første til at skrive om sådanne kort 40 år før nogen anden. Swatch har derfor givet sit nye ur navnet ”Swatch bellamy”. Det er også sandt, at ”bel ami” betyder ”god ven” på fransk, og det nye Ballamy-ur vil uden tvivl blive en god ven for den, der har det på.

Det nye ur har alt det sjove som farverne og det stærke design, som Swatch er kendt for – og en indbygget NFC-chip gemt under urskiven. Et Swatch Bellamy ur giver kunden mulighed for at betale for varer via detailhandelens kontaktløse POS-terminaler som på et forudbetalt bankkort. Betal-via-uret transaktioner kræver overhovedet ingen energi af uret, så Swatch-uret har den samme batterilevetid.

Swatch Bellamy forventes at komme i butikkerne i starten af 2016 - i første omgang i USA, Schweiz og Brasilien.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,