Ugens bedste elektronik-køb

Få julegaverne til en rigtig god pris, eller forkæl dig selv med nye gadgets, uden at blive ruineret. Vi har samlet ugens bedste elektronik-køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det blevet til at udskifte den gamle bærbar til en nyere model, så får du en let og lækker bærbar, med flot skærm og kræfter til både arbejde og underholdning i Asus ZenBook UX305. Alt om DATA var begejstrede for den papirtynde bærbar, da de havde den til test - læs anmeldelsen af Asus ZenBook UX305 her.

Prisen var 7.999 kroner, da den kom på markedet, men du kan spare rigtig mange penge den nu. - se prisen på Asus ZenBook UX305 her.

Asus ZenBook UX305FA-FB003H Asus ZenBook UX305FA-FB003H

Er det i stedet en ny smartphone du søger, så får du enormt meget for pengene med Huawei P8 Lite. Den har stort set alt hvad du kan forlange af en god smartphone, trods den lave pris. Alt om DATA synes rigtig godt om den - læs anmeldelsen af Huawei P8 Lite her.

Prisen var blot var 2.199 kroner, da den kom på markedet, alligevel er der flere hundrede kroner at spare på den nu - se prisen på Huawei P8 Lite her.

Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite

Vil du have ordentlig lyd, når du lytter til musik fra din smartphone, tablet eller PC, så kræver det en god højttaler. Det får du med Libratone Loop, som ser utrolig lækker med i sit uldklædte design og byder på både WiFi og Bluetooth til trådløs tilslutning af dine gadgets. Datatid var godt tilfredse med højttaleren - læs anmeldelsen af Libratone Loop her.

Den kom på markedet til 3.699 kroner, men du kan spare over tusind kroner nu - se prisen på Libratone Loop her.

Libratone Loop Libratone Loop

Vil du lytte til musik på farten, er det gode hørebøffer, du skal have fat i. Jabra Revo lyder godt, er nemme at have med på farten og byder på smarte funktioner. Datatid var begejstrede for de fikse hovedtelefoner - læs anmeldelsen af Jabra Revo her.

Du måtte slippe 900 kroner, da de kom på markedet, men nu kan du få dem til det halve -
se prisen på Jabra Revo her.

Jabra Revo Jabra Revo

Vil du forevige dine vilde eventyr på skateboard-banen ski-pisten eller bølgetoppene, så kræver det et godt actionkamera. Det får du med Sony FDR-X1000VR, som er solidt designet og leverer billedkvalitet og funktioner, tæt på professionel klasse. Datatid var imponerede over kameraet - læs anmeldelsen af Sony FDR-X1000VR her.

Prisen var 4600 kroner, da kameraet kom på markedet, men det kan fås væsentligt billigere nu - se prisen på Sony FDR-X1000VR her.

Sony FDR-X-100VR Sony FDR-X-100VR

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen