Hue integreres med Bosch, Logitech og Samsung

Philips har netop offentliggjort helt nye Friends of Hue-samarbejder med Bosch, Logitech og Samsung SmartThings. Dermed kan produkter, applikationer og platforme fra de tre fabrikanter nemt integreres med Philips Hue, og det giver vildere lysoplevelser i hjemmet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Internet of Things”, som har været på alles læber de seneste år, forbinder lys, termostater og andre funktioner i hjemmet, så de arbejder sammen, men det kræver en fejlfri integration mellem de forskellige enheder i hjemmet. En integration, Philips Hue systemet er verdenskendt for, og som nu også omfatter produkter fra andre producenter.

"Vi er meget glade for at lancere de nye samarbejder", siger Sridhar Kumaraswamy, Business Leader Connected Home Systems hos Philips Lighting.

"Vi arbejder i forvejen sammen med Apple og Nest, og alle vores Friends of Hue-samarbejder styrker mulighederne for belysning i hjemmet. Ved at integrere vores belysning med nye ideer fra vores samarbejdspartnere, kan vi tage belysning i hjemmet til helt nye højder både nu og i fremtiden", uddyber Sridhar Kumaraswamy.

Lyset tilpasser sig rutiner og uvante situationer

Gennem integrationen med Bosch og Nest kan lyset eksempelvis blinke gult, hvis røgalarmen går, og derefter blive rødt, så man kan navigere i et tilrøget rum. Det kan også tænde, når man ikke er hjemme for at undgå indbrud, eller lyset kan dæmpes og give en afslappende atmosfære, mens temperaturen i rummet reguleres.

Hue kan også integreres med Logitechs Harmony-system. Dermed kan man med fjernbetjeningen styre lyset, så det understreger stemningen, når man vil se film eller fjernsyn.

SmartThings fra Samsung integrerer Philips Hue med sin såkaldte home-platform. Det giver Hue mulighed for at respondere på daglige rutiner ved at arbejde sammen med fx sensorer, låse, kameraer, termostater, højttalere og m.m.

Derudover er Hue kompatibelt med Apples stemmestyring, Siri, med Apple Watch og med resten af Apple’s homekit.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job