Test: Stor kraft fra lille lydbar

Philips-lydbaren imponerer med et forholdsvis stort lydbillede fra en virkelig kompakt konstruktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er hver gang imponerende, når en lille højttaler kan gengive musikken, så den opleves meget større, end man forventer. Det er tilfældet ved Philips HTL7140, som er lige til at hænge op på væggen med de medfølgende beslag.

Hemmeligheden bag det store lydbillede er en god subwoofer, der er konstrueret, så den lydmæssigt kan kompensere for den nedre mellemtone, som de små højttalere i lydbaren rent fysisk ikke kan huse. Intelligente lydchips manipulerer lyden, så den får et passende stort volumen. Vi noterer også en fremragende fjernbetjening, hvorfra du kan vælge alt, hvad du har behov for – hurtigt og let.

Både ved gengivelse af tv-lyd og musik hænger lydbilledet umiddelbart godt sammen. Men lytter du nærmere efter, kan du godt høre at mellemtonen – især ved musik – er for dominerende. Det kan også høres ved stemmer fra tv’et, hvor vi savner lidt af den kraft og saft, vi får fra især Harman/Kardons testdeltager.

Philips HTL7140 har et unikt design og ikke mindst en eksemplarisk enkel opsætning. Tilslut, og start enheden, og den finder selv ud af, hvad der skal vælges af dekoder. Du kan også vælge selv, hvis du ønsker et andet lydbillede. Det fungerer faktisk godt, men desværre var vi ude for, at surround-dekoderen blev forvirret et par gange. Det betyder, at den vælger et forkert format, der så ikke passer til det, vi kigger på, og resultatet er da et lydbillede, hvor stemmer nærmest er placeret i baggrunden, mens baggrundslyden trækkes frem. Hver gang kunne fænomenet dog fjernes ved at skifte til et andet lydformat med fjernbetjeningen.

Lydbaren kan modtage strea-mede signaler trådløst via Bluetooth, og det foregår ret let både i opsætning og daglig betjening. Musikken kommer overraskende godt ud i stuen. Det bliver dog aldrig sublimt eller i nærheden af den lyd, vi oplever fra Harman/Kardon og Sony. Du skal vælge Philips, hvis du ønsker diskret og nydelig tv-lyd-system, der er ultra-let at bruge. Testdeltageren fra Harman/Kardon giver måske mere værdi for hver investeret krone, og den vinder hele testen, og så går prisen som testens bedste køb fortjent videre til Philips.

Philips HTL7140 Den ultratynde, flotte lydbar har en sidemonteret bas, der sikrer, at lyden kastes godt ud i stuen og ikke ned mod gulvet.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS