Test: Stor kraft fra lille lydbar

Philips-lydbaren imponerer med et forholdsvis stort lydbillede fra en virkelig kompakt konstruktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er hver gang imponerende, når en lille højttaler kan gengive musikken, så den opleves meget større, end man forventer. Det er tilfældet ved Philips HTL7140, som er lige til at hænge op på væggen med de medfølgende beslag.

Hemmeligheden bag det store lydbillede er en god subwoofer, der er konstrueret, så den lydmæssigt kan kompensere for den nedre mellemtone, som de små højttalere i lydbaren rent fysisk ikke kan huse. Intelligente lydchips manipulerer lyden, så den får et passende stort volumen. Vi noterer også en fremragende fjernbetjening, hvorfra du kan vælge alt, hvad du har behov for – hurtigt og let.

Både ved gengivelse af tv-lyd og musik hænger lydbilledet umiddelbart godt sammen. Men lytter du nærmere efter, kan du godt høre at mellemtonen – især ved musik – er for dominerende. Det kan også høres ved stemmer fra tv’et, hvor vi savner lidt af den kraft og saft, vi får fra især Harman/Kardons testdeltager.

Philips HTL7140 har et unikt design og ikke mindst en eksemplarisk enkel opsætning. Tilslut, og start enheden, og den finder selv ud af, hvad der skal vælges af dekoder. Du kan også vælge selv, hvis du ønsker et andet lydbillede. Det fungerer faktisk godt, men desværre var vi ude for, at surround-dekoderen blev forvirret et par gange. Det betyder, at den vælger et forkert format, der så ikke passer til det, vi kigger på, og resultatet er da et lydbillede, hvor stemmer nærmest er placeret i baggrunden, mens baggrundslyden trækkes frem. Hver gang kunne fænomenet dog fjernes ved at skifte til et andet lydformat med fjernbetjeningen.

Lydbaren kan modtage strea-mede signaler trådløst via Bluetooth, og det foregår ret let både i opsætning og daglig betjening. Musikken kommer overraskende godt ud i stuen. Det bliver dog aldrig sublimt eller i nærheden af den lyd, vi oplever fra Harman/Kardon og Sony. Du skal vælge Philips, hvis du ønsker diskret og nydelig tv-lyd-system, der er ultra-let at bruge. Testdeltageren fra Harman/Kardon giver måske mere værdi for hver investeret krone, og den vinder hele testen, og så går prisen som testens bedste køb fortjent videre til Philips.

Philips HTL7140 Den ultratynde, flotte lydbar har en sidemonteret bas, der sikrer, at lyden kastes godt ud i stuen og ikke ned mod gulvet.
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S