Test: 3Doodler 2.0

3Doodler et sjovt legetøj, der i de rette hænder kan skabe flotte 3D-objekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklingen indenfor 3D-print går hurtigt. Teknologien er ikke længere forbeholdt storindustrien, men kommer også ind i hjemmet, takket være billigere og mere brugervenlige printere.

Med 3Doodler er vi helt nede på hyggeniveau. Glem alt om avancerede 3D-modeller, du har designet i computeren. Her tegner du 3D frit i hånden. Doodler-pennen fyldes med printmateriale, der varmes op, så det flyder i en jævn strøm ud af spidsen. Det størkner næsten øjeblikkeligt igen, og dermed er det muligt at tegne figurer og bygge modeller, der bevæger sig op over bordet og ud i luften.

Præcisionen er selvsagt ikke den samme som med en god 3D-printer, men med lidt øvelse er det faktisk muligt at skabe flotte resultater. Som et supplement til en rigtig 3D-printer kan den også bruges, da du med Doodleren kan tilføje detaljer til dit 3D-print i hånden. Det er en fordel, hvis man kan tegne godt i forvejen. Vores grafiker på bladet fik med det samme nydelige 3D-tegninger ud af Doodleren, mens undertegnede ikke fik andet end kulørte fuglereder ud af den. Pennen kan både printe i ABS og PLA, to plastmaterialer med hver deres særlige egenskaber.

Bedst gik det med ABS, da PLA har tendens til at størkne og blokere spidsen, så du er nødt til at åbne og rense pennen. En opgave man dog i det hele taget ikke kommer helt uden om, da smeltet plast bare er lidt noget griseri. Selvom man godt kunne være foruden dette arbejde, er 3Doodler et sjovt legetøj, der i de rette hænder kan skabe flotte 3D-objekter.  AOD17_Nyt_grej05

 

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS