Test: 3Doodler 2.0

3Doodler et sjovt legetøj, der i de rette hænder kan skabe flotte 3D-objekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklingen indenfor 3D-print går hurtigt. Teknologien er ikke længere forbeholdt storindustrien, men kommer også ind i hjemmet, takket være billigere og mere brugervenlige printere.

Med 3Doodler er vi helt nede på hyggeniveau. Glem alt om avancerede 3D-modeller, du har designet i computeren. Her tegner du 3D frit i hånden. Doodler-pennen fyldes med printmateriale, der varmes op, så det flyder i en jævn strøm ud af spidsen. Det størkner næsten øjeblikkeligt igen, og dermed er det muligt at tegne figurer og bygge modeller, der bevæger sig op over bordet og ud i luften.

Præcisionen er selvsagt ikke den samme som med en god 3D-printer, men med lidt øvelse er det faktisk muligt at skabe flotte resultater. Som et supplement til en rigtig 3D-printer kan den også bruges, da du med Doodleren kan tilføje detaljer til dit 3D-print i hånden. Det er en fordel, hvis man kan tegne godt i forvejen. Vores grafiker på bladet fik med det samme nydelige 3D-tegninger ud af Doodleren, mens undertegnede ikke fik andet end kulørte fuglereder ud af den. Pennen kan både printe i ABS og PLA, to plastmaterialer med hver deres særlige egenskaber.

Bedst gik det med ABS, da PLA har tendens til at størkne og blokere spidsen, så du er nødt til at åbne og rense pennen. En opgave man dog i det hele taget ikke kommer helt uden om, da smeltet plast bare er lidt noget griseri. Selvom man godt kunne være foruden dette arbejde, er 3Doodler et sjovt legetøj, der i de rette hænder kan skabe flotte 3D-objekter.  AOD17_Nyt_grej05

 

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos