Test: E-bogslæser til biblioteksbøger

Flere ugers batterilevetid og behagelig læsning er e-bogslæserens fordel fremfor tablets, og denne Onyx InkBook skulle være den eneste e-bogslæser, der lader dig læse digitale bøger fra bibliotekernes e-bogsreol.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden bibliotekerne gik over til en streamingversion på grund af kopibeskyttelse, har de nemlig afskåret folk med e-bogslæsere. Dog ikke denne, der kører Android 4.2.2. Udover digitale udlånsbøger understøtter den gængse e-bogsformater som epub, pdf mm. InkBook har en 6” e-ink-skærm, som er typisk e-bogsstørrelse og en utrolig behagelig blød overflade.

Det indbyggede lys gør det nemt at læse uden læselys, og menuerne er på dansk. Der er 8 GB hukommelse, der kan udvides. Du kan købe bøger i formatet epub på sider som saxo.dk, arnoldbusck.dk osv., eller du kan downloade bog-apps såsom Kobo-reader eller Kindle-reader og få bøger herfra. Siden InkBook kører Android kan du naturligvis downloade masser af andre apps, men bemærk at disse ikke er optimal til e-skærmens længere opdateringshastigheder.

I den indbyggede app-store kunne vi dog ikke i skrivende stund finde e-bogsreolen, men via browseren fik vi downloadet e-bogsreolen som app via apk. Manøvrering og ventetid gjorde dog boglåning og læsning meget langsom, og bladring i bøger var langsommelig og med irriterende flakkende skærm (mere end sædvanlige e-ink-skærme), og ofte reagerede den hverken på bladring med finger eller via de fysiske bladreknapper i siderne.

Boglæsning og hentning via f.eks. Kobo-readeren var derimod nemmere men stadig for langsommelig i forhold til Kindle og andre e-bogslæsere, vi har prøvet. Kun i de præloadede bøger fungerede læsning bedre. Derudover oplevede jeg flere gange, at batteriet kun holdt omkring tre dage, hvilket er for lidt.

AOD17_Nyt_grej04

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS