Test: E-bogslæser til biblioteksbøger

Flere ugers batterilevetid og behagelig læsning er e-bogslæserens fordel fremfor tablets, og denne Onyx InkBook skulle være den eneste e-bogslæser, der lader dig læse digitale bøger fra bibliotekernes e-bogsreol.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden bibliotekerne gik over til en streamingversion på grund af kopibeskyttelse, har de nemlig afskåret folk med e-bogslæsere. Dog ikke denne, der kører Android 4.2.2. Udover digitale udlånsbøger understøtter den gængse e-bogsformater som epub, pdf mm. InkBook har en 6” e-ink-skærm, som er typisk e-bogsstørrelse og en utrolig behagelig blød overflade.

Det indbyggede lys gør det nemt at læse uden læselys, og menuerne er på dansk. Der er 8 GB hukommelse, der kan udvides. Du kan købe bøger i formatet epub på sider som saxo.dk, arnoldbusck.dk osv., eller du kan downloade bog-apps såsom Kobo-reader eller Kindle-reader og få bøger herfra. Siden InkBook kører Android kan du naturligvis downloade masser af andre apps, men bemærk at disse ikke er optimal til e-skærmens længere opdateringshastigheder.

I den indbyggede app-store kunne vi dog ikke i skrivende stund finde e-bogsreolen, men via browseren fik vi downloadet e-bogsreolen som app via apk. Manøvrering og ventetid gjorde dog boglåning og læsning meget langsom, og bladring i bøger var langsommelig og med irriterende flakkende skærm (mere end sædvanlige e-ink-skærme), og ofte reagerede den hverken på bladring med finger eller via de fysiske bladreknapper i siderne.

Boglæsning og hentning via f.eks. Kobo-readeren var derimod nemmere men stadig for langsommelig i forhold til Kindle og andre e-bogslæsere, vi har prøvet. Kun i de præloadede bøger fungerede læsning bedre. Derudover oplevede jeg flere gange, at batteriet kun holdt omkring tre dage, hvilket er for lidt.

AOD17_Nyt_grej04

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S