Test: E-bogslæser til biblioteksbøger

Flere ugers batterilevetid og behagelig læsning er e-bogslæserens fordel fremfor tablets, og denne Onyx InkBook skulle være den eneste e-bogslæser, der lader dig læse digitale bøger fra bibliotekernes e-bogsreol.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden bibliotekerne gik over til en streamingversion på grund af kopibeskyttelse, har de nemlig afskåret folk med e-bogslæsere. Dog ikke denne, der kører Android 4.2.2. Udover digitale udlånsbøger understøtter den gængse e-bogsformater som epub, pdf mm. InkBook har en 6” e-ink-skærm, som er typisk e-bogsstørrelse og en utrolig behagelig blød overflade.

Det indbyggede lys gør det nemt at læse uden læselys, og menuerne er på dansk. Der er 8 GB hukommelse, der kan udvides. Du kan købe bøger i formatet epub på sider som saxo.dk, arnoldbusck.dk osv., eller du kan downloade bog-apps såsom Kobo-reader eller Kindle-reader og få bøger herfra. Siden InkBook kører Android kan du naturligvis downloade masser af andre apps, men bemærk at disse ikke er optimal til e-skærmens længere opdateringshastigheder.

I den indbyggede app-store kunne vi dog ikke i skrivende stund finde e-bogsreolen, men via browseren fik vi downloadet e-bogsreolen som app via apk. Manøvrering og ventetid gjorde dog boglåning og læsning meget langsom, og bladring i bøger var langsommelig og med irriterende flakkende skærm (mere end sædvanlige e-ink-skærme), og ofte reagerede den hverken på bladring med finger eller via de fysiske bladreknapper i siderne.

Boglæsning og hentning via f.eks. Kobo-readeren var derimod nemmere men stadig for langsommelig i forhold til Kindle og andre e-bogslæsere, vi har prøvet. Kun i de præloadede bøger fungerede læsning bedre. Derudover oplevede jeg flere gange, at batteriet kun holdt omkring tre dage, hvilket er for lidt.

AOD17_Nyt_grej04

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse