Alt om DATA tester grafikkort

Vi tester ti af de nyeste grafikkort og fortæller, hvilket der giver dig mest power for pengene. Derudover kan du som altid glæde dig til et væld af test, guides, artikler og nyheder om den nyeste teknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et godt grafikkort er nødvendigt, hvis du vil have glæde af de nyeste spil og underholdning i den højeste billedkvalitet. Men hvilket skal du gå efter hvis du vil være rustet til det hele? Vi kigger nærmere på ti stærke grafikkort for at fortælle, hvilke der er værd at investere i.

At udskifte den gamle mekaniske harddisk med et flashbaseret SSD-drev kan give en kæmpe forbedring i computerens ydelse. Inden du opgraderer er det dog værd at vide lidt om de hurtige diske. Vi giver dig 8 siders grundig guide til SSD'er.

Microsoft bliver ved med at forbedre deres slanke hybrid-tablet, Surface Pro. Men er der nok nyt under solen i den nye Surface Pro 4 til at forsvare en opgradering? Vi har tester den nye hybrid.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 02/2016, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk lander i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner. 

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Frontend-udvikler med iværksættermindset

Midtjylland

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S