Test: Elegant og enkel sikkerhedspakke

Nemhed er overskriften her. F-Secures pakke kører glat og ubemærket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

F-Secure Safe er ret let at installere, og når programmet dukker op første gang, foretager det straks en scanning. Derefter vises et vindue, hvor du nemt kan gennemgå de forskellige indstillinger. Her finder du faneblade for status, værktøj og statistik. Den sidste er lidt nørdet, men henter du ikke programmet frem og kigger alt for tit, er det et godt stykke værktøj at tjekke ved lejlighed. Her kan du se, om der er behov for at skrue op eller ned for sikkerhedsniveauet.

Der medfølger ekstraprogrammer som Install Booster, der skulle sikre bedre og hurtigere installa-tion af nye programmer. Filerne scannes, samtidig med at de installeres. Vi kunne ikke mærke nogen ydelsesforskel, når vi installerede med Install Booster slået til, og når værktøjet var slået fra. Det er jo som udgangspunkt et godt tegn. Vi vil jo have programmet til at gøre så lidt opmærksom på sig selv som muligt.

Udvælg dine filer
Der er små, fikse detaljer, som når du går ind på din netbank, og får et lille meddelelsesvindue, der oplyser, at du er på vej ind i din netbank, og det er et pålideligt websted. Det er da beroligende.

Du kan også løbende aktivere programpakken og lige tjekke, hvornår der sidst er tjekket filer, hele harddisken eller måske en backup. Du kan superenkelt bede F-Secure Safe om kun at scanne bestemte filer og lade andre stå urørt.
Programpakken fortjener ros for at køre så ubesværet og let. Både i Windows 10 og på en ny Mac.

F-Secure Safe. Et enkelt og overskueligt vindue er, hvad du får frem i F-Secure. Herfra kan du let komme til de mere avancerede funktioner og indstillinger.
Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,