Legendariske Technics-pladespillere genoplives i to inkarnationer

Arven fra Technics 1200-serien skal løftes af to nye pladespillere. Begge byder på en redesignet motor, der skal gøre det muligt for lydentusiasterne at opleve vinylernes varme lyd uden rystelser og vibrationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De har været undervejs nogen tid, men på CES-messen kunne Panasonic endelig afslører de færdige produkter, der skal videreføre arven fra den klassiske 1200-serie, der ikke mindst i DJ-verdenen har sat standarden for, hvordan en god pladespiller skal fungere.

I første omgang bliver det til to nye pladespillere - Grand Class SL-1200GAE og Grand Class SL-1200G.

Begge er baseret på en nyudviklet motor, der forbedrer det direkte træk, som har kendetegnet 1200-serien siden dens fødsel i 1970'erne. På traditionelle pladespillere bliver lydkvaliteten forringet af vibrationer og variationer i motorens hastighed. Den nye motor i Technics-pladespillerne er fuld af ny teknologi, som håndterer og justerer starthastighed, slitage, magnetisk indflydelse, vibrationer m.m.

Den nye motor skal gøre det muligt at genskabe den varme lyd og de subtile nuancer i det musikalske udtryk, som gemmer sig i vinylernes analoge riller.

De to Technics-modeller Grand Class SL-1200GAE og Grand Class SL-1200G kommer på markedet til henholdsvis sommer og vinter. Grand Class SL-1200GAE kommer i et begrænset oplag på 1200 enheder. Priserne er endnu ikke annonceret, men vi kan med ret stor sikkerhed sige at de nye pladespillere bliver temmelig pebrede.

Technics Grand Class SL-1200GAE. Technics Grand Class SL-1200GAE.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job