Legendariske Technics-pladespillere genoplives i to inkarnationer

Arven fra Technics 1200-serien skal løftes af to nye pladespillere. Begge byder på en redesignet motor, der skal gøre det muligt for lydentusiasterne at opleve vinylernes varme lyd uden rystelser og vibrationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De har været undervejs nogen tid, men på CES-messen kunne Panasonic endelig afslører de færdige produkter, der skal videreføre arven fra den klassiske 1200-serie, der ikke mindst i DJ-verdenen har sat standarden for, hvordan en god pladespiller skal fungere.

I første omgang bliver det til to nye pladespillere - Grand Class SL-1200GAE og Grand Class SL-1200G.

Begge er baseret på en nyudviklet motor, der forbedrer det direkte træk, som har kendetegnet 1200-serien siden dens fødsel i 1970'erne. På traditionelle pladespillere bliver lydkvaliteten forringet af vibrationer og variationer i motorens hastighed. Den nye motor i Technics-pladespillerne er fuld af ny teknologi, som håndterer og justerer starthastighed, slitage, magnetisk indflydelse, vibrationer m.m.

Den nye motor skal gøre det muligt at genskabe den varme lyd og de subtile nuancer i det musikalske udtryk, som gemmer sig i vinylernes analoge riller.

De to Technics-modeller Grand Class SL-1200GAE og Grand Class SL-1200G kommer på markedet til henholdsvis sommer og vinter. Grand Class SL-1200GAE kommer i et begrænset oplag på 1200 enheder. Priserne er endnu ikke annonceret, men vi kan med ret stor sikkerhed sige at de nye pladespillere bliver temmelig pebrede.

Technics Grand Class SL-1200GAE. Technics Grand Class SL-1200GAE.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil