Nu kan du søge med emojis på Krak

Klik en øl, pizza eller et andet symbol ind i søgefeltet og find de nærmeste matches på Krak, der nu har indført kortsøgninger med emojis. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Emojis har for alvor invaderet vores skriftlige sprog. Nu er symbolerne endda blevet søgbare. Krak har gjort det muligt at søge med hjælp fra de emojis, du finder på din smartphone.

Der er flere hundrede tilgængelige emojis på iOS- og Android-telefoner, og Krak har indtil videre gjort ca. 250 af dem søgbare i sin app. Så næste gang du har lyst til en Margherita, kan du nøjes med at ”skrive” pizza-emojien i app’ens søgefelt for at finde det nærmeste pizzeria.

Og hvis du savner at få gjort en emoji søgbar, kan du skrive til Krak på Facebook eller Twitter – så kan det være, at den dukker op i næste opdatering.

”Emojis er blevet en naturlig del af vores måde at udtrykke os på, og vi tænkte, at det ville være sjovt at lege lidt med dem på Krak. Hvem ved, måske bliver det sådan, at alle søger i fremtiden, fordi vi dropper de mere besværlige formuleringer med bogstaver?

Under alle omstændigheder giver søgbare emojis vores brugere nye muligheder for at udforske deres lokalområde på en sjov og kreativ måde,” siger Mattias Wedar, chef for User & Customer Experience i Eniro, der står bag Krak, som er Danmarks største lokale søgetjeneste.

Pizzasoegning med emoji på Krak. Pizzasøgning med emoji på Krak.
Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S