Nu kan du søge med emojis på Krak

Klik en øl, pizza eller et andet symbol ind i søgefeltet og find de nærmeste matches på Krak, der nu har indført kortsøgninger med emojis. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Emojis har for alvor invaderet vores skriftlige sprog. Nu er symbolerne endda blevet søgbare. Krak har gjort det muligt at søge med hjælp fra de emojis, du finder på din smartphone.

Der er flere hundrede tilgængelige emojis på iOS- og Android-telefoner, og Krak har indtil videre gjort ca. 250 af dem søgbare i sin app. Så næste gang du har lyst til en Margherita, kan du nøjes med at ”skrive” pizza-emojien i app’ens søgefelt for at finde det nærmeste pizzeria.

Og hvis du savner at få gjort en emoji søgbar, kan du skrive til Krak på Facebook eller Twitter – så kan det være, at den dukker op i næste opdatering.

”Emojis er blevet en naturlig del af vores måde at udtrykke os på, og vi tænkte, at det ville være sjovt at lege lidt med dem på Krak. Hvem ved, måske bliver det sådan, at alle søger i fremtiden, fordi vi dropper de mere besværlige formuleringer med bogstaver?

Under alle omstændigheder giver søgbare emojis vores brugere nye muligheder for at udforske deres lokalområde på en sjov og kreativ måde,” siger Mattias Wedar, chef for User & Customer Experience i Eniro, der står bag Krak, som er Danmarks største lokale søgetjeneste.

Pizzasoegning med emoji på Krak. Pizzasøgning med emoji på Krak.
Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S