Test: Dell Inspiron 17 5758, her forenes business og underholdning

Denne pc kombinerer gode business-egenskaber med egenskaber, der kan bruges til gaming.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis det ikke var for det lille diskrete Radeon-logo, som indikerer, at denne Dell Inspiron har et dedikeret grafikkort, er der ikke meget, der afslører, at her er tale om en bærbar med grafikpower. Designet er da også yderst afdæmpet med en let nubret overflade (den er ikke særlig modtagelig over for fedtefingre og bliver ikke nemt ridset).

Når du lukker skærmen op, kommer en kæmpe 17,3”-skærm til syne, og du nyder synet af et helt sort design, der igen signalerer mere business end gaming. Området omkring tastaturet og touchpad er en smule gummiagtigt og ekstremt lækkert at lægge hænderne på – også i længere tid. Dertil kommer et tastatur, der er blandt de bedste i testen.

Desværre er Inspiron 17 5758 ikke så muskelsvulmende, når der alene måles på gamingydelse. Faktisk ligger den ret meget under de bedste i testen målt på performance, og det mærkes også i praksis. I udfordrende spil hakker billedet og kører langsomt, hvor de bedste konkurrenter bare glider helt naturligt. Det betyder bestemt ikke, at Dell-maskinen ikke kan bruges til spil, så langtfra.

Men det er først og fremmest en business-computer, der i forhold til lignende maskiner har grafik-power nok til også at kunne bruges til underholdning og spil.

Den store skærm står ret flot også når der samtidig arbejdes med store skemaer, en PowerPoint-præsentation og et billedbehandlingsprogram. Her er der ingen hakken, og det hele er bare en fornøjelse.

Designsignalet er seriøst. Men smid slipset, og prøv et spil. I siden af Inspiron 17 finder du et optisk dvd-rw-drev. Designsignalet er seriøst. Men smid slipset, og prøv et spil. I siden af Inspiron 17 finder du et optisk dvd-rw-drev.

I det hele taget opleves Dell som en særdeles stabil bærbar, som du også kan bruge i hjemmet. Vægten og dimensionerne betyder, at du ikke tager den med rundt i samme grad som de modeller, som nøjes med en 15,6”-skærm. Målt som ren gamingmaskine falder den dog igennem det stærke felt. Grunden er den valgte Intel Core i5-processor, hvor de øvrige testdeltagere benytter en i7’er, samt et grafikkort, der er lige en anelse ringere end i det resterende felt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,