Den Blå Avis lancerer ny app

Den digitale markedsplads har fået ny app med større og bedre billeder samt et løft af det grafiske udtryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tæt på 70 pct. af danskerne overvejer at handle brugt, når de mangler noget, og fire danskere ud af 10 har købt eller solgt varer på DBA. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov for Danmarks største markedsplads, DBA.

For 60 pct. af de genbrugshungrende danskere, der besøger DBA, foregår det fra mobilen. Mobilbesøget varer, ifølge FDIMs topliste, 8:49 minutter, hvilket gør DBA-appen til den app i Danmark, danskerne bruger næstmest tid på kun overgået af eBays anden app, Bilbasen. Dermed fanger genbrug danskernes opmærksomhed i længere tid end nyheder, sport og vejr. DBAs app til Android er hidtil blevet godt modtaget af brugerne, som har ratet appen med 3,5 ud af 5 på Google Play.

Brugerne bliver hørt

De nye features for Android-appen er skabt i samspil med DBAs brugere. Baseret på brugernes forespørgsler har DBA bl.a. gjort det nemmere at gennemse og filtrere i annoncer i søgeresultatet, ligesom billederne på annoncen er blevet gjort større. DBA tilbyder i øvrigt brugere et nyt galleri-view, så både sælger og køber kan få glæde af, at varerne bliver vist bedre frem.

Der er også godt nyt til de snagelystne danskere, der er nysgerrige efter at se, hvad naboen gemmer på. Den populære kortfunktion, hvor man kan se, hvad folk i lokalområdet har til salg, er nemlig også integreret i den nye app. Silas Mortensen fra eBay Danmark, som står på appen, fortæller, at man er særligt stolt af det nye grafiske udtryk:

”Vores app har fået en nyt og mere visuelt tiltalende grafisk udtryk. Vi er stolte af, at vi nu kan imødekomme en stor efterspørgsel blandt vores mange Android-brugere om større billeder på produkterne, der jo er ganske centrale på en markedsplads som DBA. Vi har taget det bedste fra vores iOS-app og krydret det med, hvad Android-brugere forventer af en app – og så har vi naturligvis også sørget for at inkorporere alle DBAs populære features i appen”

Han tilføjer, at man hos DBA har store forventninger til opdateringen af appen, som forventes at gøre handelsoplevelsen fra mobilen endnu bedre og dermed engagere Android-brugerne i langt højere grad.

Opdateringen kan nu hentes via Google Play.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job