Den Blå Avis lancerer ny app

Den digitale markedsplads har fået ny app med større og bedre billeder samt et løft af det grafiske udtryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tæt på 70 pct. af danskerne overvejer at handle brugt, når de mangler noget, og fire danskere ud af 10 har købt eller solgt varer på DBA. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov for Danmarks største markedsplads, DBA.

For 60 pct. af de genbrugshungrende danskere, der besøger DBA, foregår det fra mobilen. Mobilbesøget varer, ifølge FDIMs topliste, 8:49 minutter, hvilket gør DBA-appen til den app i Danmark, danskerne bruger næstmest tid på kun overgået af eBays anden app, Bilbasen. Dermed fanger genbrug danskernes opmærksomhed i længere tid end nyheder, sport og vejr. DBAs app til Android er hidtil blevet godt modtaget af brugerne, som har ratet appen med 3,5 ud af 5 på Google Play.

Brugerne bliver hørt

De nye features for Android-appen er skabt i samspil med DBAs brugere. Baseret på brugernes forespørgsler har DBA bl.a. gjort det nemmere at gennemse og filtrere i annoncer i søgeresultatet, ligesom billederne på annoncen er blevet gjort større. DBA tilbyder i øvrigt brugere et nyt galleri-view, så både sælger og køber kan få glæde af, at varerne bliver vist bedre frem.

Der er også godt nyt til de snagelystne danskere, der er nysgerrige efter at se, hvad naboen gemmer på. Den populære kortfunktion, hvor man kan se, hvad folk i lokalområdet har til salg, er nemlig også integreret i den nye app. Silas Mortensen fra eBay Danmark, som står på appen, fortæller, at man er særligt stolt af det nye grafiske udtryk:

”Vores app har fået en nyt og mere visuelt tiltalende grafisk udtryk. Vi er stolte af, at vi nu kan imødekomme en stor efterspørgsel blandt vores mange Android-brugere om større billeder på produkterne, der jo er ganske centrale på en markedsplads som DBA. Vi har taget det bedste fra vores iOS-app og krydret det med, hvad Android-brugere forventer af en app – og så har vi naturligvis også sørget for at inkorporere alle DBAs populære features i appen”

Han tilføjer, at man hos DBA har store forventninger til opdateringen af appen, som forventes at gøre handelsoplevelsen fra mobilen endnu bedre og dermed engagere Android-brugerne i langt højere grad.

Opdateringen kan nu hentes via Google Play.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS