Den Blå Avis lancerer ny app

Den digitale markedsplads har fået ny app med større og bedre billeder samt et løft af det grafiske udtryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tæt på 70 pct. af danskerne overvejer at handle brugt, når de mangler noget, og fire danskere ud af 10 har købt eller solgt varer på DBA. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov for Danmarks største markedsplads, DBA.

For 60 pct. af de genbrugshungrende danskere, der besøger DBA, foregår det fra mobilen. Mobilbesøget varer, ifølge FDIMs topliste, 8:49 minutter, hvilket gør DBA-appen til den app i Danmark, danskerne bruger næstmest tid på kun overgået af eBays anden app, Bilbasen. Dermed fanger genbrug danskernes opmærksomhed i længere tid end nyheder, sport og vejr. DBAs app til Android er hidtil blevet godt modtaget af brugerne, som har ratet appen med 3,5 ud af 5 på Google Play.

Brugerne bliver hørt

De nye features for Android-appen er skabt i samspil med DBAs brugere. Baseret på brugernes forespørgsler har DBA bl.a. gjort det nemmere at gennemse og filtrere i annoncer i søgeresultatet, ligesom billederne på annoncen er blevet gjort større. DBA tilbyder i øvrigt brugere et nyt galleri-view, så både sælger og køber kan få glæde af, at varerne bliver vist bedre frem.

Der er også godt nyt til de snagelystne danskere, der er nysgerrige efter at se, hvad naboen gemmer på. Den populære kortfunktion, hvor man kan se, hvad folk i lokalområdet har til salg, er nemlig også integreret i den nye app. Silas Mortensen fra eBay Danmark, som står på appen, fortæller, at man er særligt stolt af det nye grafiske udtryk:

”Vores app har fået en nyt og mere visuelt tiltalende grafisk udtryk. Vi er stolte af, at vi nu kan imødekomme en stor efterspørgsel blandt vores mange Android-brugere om større billeder på produkterne, der jo er ganske centrale på en markedsplads som DBA. Vi har taget det bedste fra vores iOS-app og krydret det med, hvad Android-brugere forventer af en app – og så har vi naturligvis også sørget for at inkorporere alle DBAs populære features i appen”

Han tilføjer, at man hos DBA har store forventninger til opdateringen af appen, som forventes at gøre handelsoplevelsen fra mobilen endnu bedre og dermed engagere Android-brugerne i langt højere grad.

Opdateringen kan nu hentes via Google Play.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S