Skarp underholdning til god pris

AOC er klar med ny UHD-skærm, der sælges til få tusind kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC U2879VF har et slankt design med glansfuld skærmkant og sølvfarvet skærmfod.

Det 28” TN-panel kan gengive mere end 1 milliard farver (Real 8-bit+FRC), og skærmens 4K-opløsning på 3840 x 2160 pixels gør den til et godt værktøj til video- og fotoredigering. Den er dog også en god følgesvend i det daglige kontorarbejde såvel som til gamere, takket være Adaptive-Sync-support og 1 millisekund responstid, der sikrer en gamingoplevelse uden forsinkelser og hakkende billeder.

En verden af forbindelser

Der er masser af muligheder for at forbinde skærmen til forskellige enheder. Udover DisplayPort 1.2a+, DVI og VGA-indgange har AOC U2879VF HDMI 2.0, som øger båndbredden op til 18 Gb/s. Brugere kan derfor nyde krystalklart videomateriale med op til 60 billeder i sekundet.

Denne port er også MHL-kompatibel og kan vise indhold fra en smartphone eller tablet samtidig med, at den oplader batteriet.

En komfortabel arbejdsoplevelse

Skærmen er også velegnet til hjemmebrugeren, som ønsker at arbejde effektivt og sundt på samme tid. Den indbyggede Picture by Picture (PBP)-funktion gør det muligt at se indhold fra to forskellige kilder på samme tid, som på grund af skærmens 4K-opløsning bliver vist i høj pixeltæthed (138 PPI).

AOC U2879VF kommer med Flicker Free-teknologi, der minimerer skærmflimmer og beskytter øjnene, og gør det også langt mere komfortabelt at side at arbejde foran skærmen i længere perioder.

AOC U2879VF er tilgængelig i de danske butikker fra marts til en vejledende udsalgspris fra 2.999 kroner.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil