Skarp underholdning til god pris

AOC er klar med ny UHD-skærm, der sælges til få tusind kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC U2879VF har et slankt design med glansfuld skærmkant og sølvfarvet skærmfod.

Det 28” TN-panel kan gengive mere end 1 milliard farver (Real 8-bit+FRC), og skærmens 4K-opløsning på 3840 x 2160 pixels gør den til et godt værktøj til video- og fotoredigering. Den er dog også en god følgesvend i det daglige kontorarbejde såvel som til gamere, takket være Adaptive-Sync-support og 1 millisekund responstid, der sikrer en gamingoplevelse uden forsinkelser og hakkende billeder.

En verden af forbindelser

Der er masser af muligheder for at forbinde skærmen til forskellige enheder. Udover DisplayPort 1.2a+, DVI og VGA-indgange har AOC U2879VF HDMI 2.0, som øger båndbredden op til 18 Gb/s. Brugere kan derfor nyde krystalklart videomateriale med op til 60 billeder i sekundet.

Denne port er også MHL-kompatibel og kan vise indhold fra en smartphone eller tablet samtidig med, at den oplader batteriet.

En komfortabel arbejdsoplevelse

Skærmen er også velegnet til hjemmebrugeren, som ønsker at arbejde effektivt og sundt på samme tid. Den indbyggede Picture by Picture (PBP)-funktion gør det muligt at se indhold fra to forskellige kilder på samme tid, som på grund af skærmens 4K-opløsning bliver vist i høj pixeltæthed (138 PPI).

AOC U2879VF kommer med Flicker Free-teknologi, der minimerer skærmflimmer og beskytter øjnene, og gør det også langt mere komfortabelt at side at arbejde foran skærmen i længere perioder.

AOC U2879VF er tilgængelig i de danske butikker fra marts til en vejledende udsalgspris fra 2.999 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse