Pas på Valentines-svindel på nettet

Har du endnu ikke købt valentinesgaven til din udkårne og overvejer at bestille den på nettet? Så er der god grund til at holde et vågent øje med dine klik online, advarer IT-Sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nemlig ikke alle, der er på jagt efter kærligheden denne dag. Utallige it-svindlere er på jagt efter dine penge, og for dem betyder Valentinesdag, at der er endnu en højtid lige om hjørnet, hvor godtroende internetbrugere frarøves penge og personlige oplysninger.

Den danske IT-Sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-firmaet www.anytech365.com advarer mod at klikke på mistænkelige links. Specielt i dagene op til Valentinesdag.

Elektroniske lykønskningskort, falske blomsterhandlere, phishing e-mails og falske tilbud på de sociale medier er bare nogle af de fupnumre, som du skal være opmærksom på.

"Hvis du overvejer at bestille blomster eller smykker til din Valentinesdate, så bestil det fra en af de sider, du i forvejen kender til. Hop ikke i fælden, hvis du ser et billede af et par flotte øreringe i ægte guld til en alt for billig pris. Alt andet lige er det altid en god idé at tjekke en webshop på Trustpilot, hvor du kan se andre brugeres anmeldelser, før du bestiller varer på nettet," siger Janus R. Nielsen.

Her er en række eksempler på Valentines-fupnumre, som du skal være ekstra opmærksom på:

Elektroniske lykønskningskort

Fald ikke for elektroniske lykønskningskort, som du får tilsendt på mail eller på de sociale medier. Svindlerene kan let udgive sig for at være Hallmark eller andre populære afsendere af lykønskningskort. Hvis ikke du er sikker på, at nogle har sendt dig et elektronisk kort, skal du aldrig klikke på links eller følge instruktioner for at downloade software for at kunne åbne kortet.

Falske webshops

Vær opmærksom på falske webshops, der ikke oplyser telefonnumre, adresser og CVR-numre. Viser det sig at en webshop, der har et CVR-nummer alligevel ser mistænkelig ud, kan du kontrollere nummeret på cvr.dk for at være sikker på, at det ikke er svindlere, der står bag siden.
Phishing e-mails

Vær kritisk overfor e-mails med Valentines-tilbud på smykker, tøj, blomster osv., der lover dig 50 % eller en usædvanlig god pris på dine køb. Også selvom afsenderen er velkendt, er det en god idé at være opmærksom. Hold gerne musen over linket i mailen for at tjekke hvilken webadresse, det fører til. Tjek også afsenderadressen i e-mailen.

Fup på de sociale medier

Tænk dig om en ekstra gang før du klikker på en romantisk Valentines-video eller downloader et specielt tema i anledning af Valentinesdag. Vær også opmærksom på annoncer med fantastiske tilbud på chokolade, smykker eller undertøj, som it-svindlerne vil forsøge sig med til de personer, der er på udkig efter en gave i sidste øjeblik. Tag derfor ingen desperate beslutninger, selvom du er sent ude.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)