Test: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Pyt med den framebuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er virkelig meget godt at sige om GTX 970 på trods alle spekulationerne om dens framebuffer. Det er et godt gamingkort til en fornuftig pris.

Problemet er, at Nvidia ikke offentliggjorde de fikse ting, man har gjort ved cpu og vram. Nvidias ingeniører fik en lys idé og delte framebufferen op. Hvis det ikke var sket, ville chippen have mistet langt mere af alt det gode. Det meddelte man desværre ikke, og vi kunne se spil, der brugte over 3,5 GB vram, døje med GTX 970.

Imidlertid er dette en gpu, der er beregnet til seriøs 4K-gaming. Man kan komme langt med gaming ved 1440p – for eksempel i GTA V og Mordor – men bortset fra det er GTX 970 et kort i mellemklassen.

Gigabytes version rummer den fremragende Wind-force-køler, der gør det muligt at overclocke kortet uden at brænde hul i bundkortet. Selv ved de højeste temperaturer kommer det ikke over 64 grader.

Den største rival er det imponerende R9 390. Disse to gpu'er ligger side om side i de fleste af vores test. AMD tager føringen i en test, og Nvidia vinder i andre. Der, hvor 390 for alvor slår igennem, er i mere moderne spil, der kræver mere end den framebuffer på 4 GB, som dette kort har. Hertil kommer, at AMD-kortet er lidt billigere, og det taler også til 390's fordel.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS