Test: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Pyt med den framebuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er virkelig meget godt at sige om GTX 970 på trods alle spekulationerne om dens framebuffer. Det er et godt gamingkort til en fornuftig pris.

Problemet er, at Nvidia ikke offentliggjorde de fikse ting, man har gjort ved cpu og vram. Nvidias ingeniører fik en lys idé og delte framebufferen op. Hvis det ikke var sket, ville chippen have mistet langt mere af alt det gode. Det meddelte man desværre ikke, og vi kunne se spil, der brugte over 3,5 GB vram, døje med GTX 970.

Imidlertid er dette en gpu, der er beregnet til seriøs 4K-gaming. Man kan komme langt med gaming ved 1440p – for eksempel i GTA V og Mordor – men bortset fra det er GTX 970 et kort i mellemklassen.

Gigabytes version rummer den fremragende Wind-force-køler, der gør det muligt at overclocke kortet uden at brænde hul i bundkortet. Selv ved de højeste temperaturer kommer det ikke over 64 grader.

Den største rival er det imponerende R9 390. Disse to gpu'er ligger side om side i de fleste af vores test. AMD tager føringen i en test, og Nvidia vinder i andre. Der, hvor 390 for alvor slår igennem, er i mere moderne spil, der kræver mere end den framebuffer på 4 GB, som dette kort har. Hertil kommer, at AMD-kortet er lidt billigere, og det taler også til 390's fordel.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse