Test: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Pyt med den framebuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er virkelig meget godt at sige om GTX 970 på trods alle spekulationerne om dens framebuffer. Det er et godt gamingkort til en fornuftig pris.

Problemet er, at Nvidia ikke offentliggjorde de fikse ting, man har gjort ved cpu og vram. Nvidias ingeniører fik en lys idé og delte framebufferen op. Hvis det ikke var sket, ville chippen have mistet langt mere af alt det gode. Det meddelte man desværre ikke, og vi kunne se spil, der brugte over 3,5 GB vram, døje med GTX 970.

Imidlertid er dette en gpu, der er beregnet til seriøs 4K-gaming. Man kan komme langt med gaming ved 1440p – for eksempel i GTA V og Mordor – men bortset fra det er GTX 970 et kort i mellemklassen.

Gigabytes version rummer den fremragende Wind-force-køler, der gør det muligt at overclocke kortet uden at brænde hul i bundkortet. Selv ved de højeste temperaturer kommer det ikke over 64 grader.

Den største rival er det imponerende R9 390. Disse to gpu'er ligger side om side i de fleste af vores test. AMD tager føringen i en test, og Nvidia vinder i andre. Der, hvor 390 for alvor slår igennem, er i mere moderne spil, der kræver mere end den framebuffer på 4 GB, som dette kort har. Hertil kommer, at AMD-kortet er lidt billigere, og det taler også til 390's fordel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg