Test: Gigabyte Z170X-Gaming 5

I den billigere ende af Z170-bundkortsmarkedet finder vi dette Gigabyte-kort, der konkurrerer med Asus Pro Gaming på næste side. Ligesom de to topkort er der her næsten tale om dødt løb. Men ikke helt: Denne gang er det Asus-kortet, der tager prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at modstanderen er et dårligt valg, men når det gælder rå ydelse, ligger Gaming 5 nederst i den meget jævnbyrdige gruppe af Z170-kort.

Sagen er, at andre Z170-bundkort omgår de multi-plikator-begrænsninger, Intel generelt praktiserer. 6700K formodes kun at nå sin maksimale turbo på 4,2 GHz ved singlethreadede opgaver, mens de fleste kort ignorer dette krav og kører ved 4,2 GHz hele tiden. I vores test kører både dette Gigabyte-kort og Asus Pro Gaming ved 4 GHz som standard.

Det kan man nemt komme udenom i BIOS, men under overclocking kunne vi kun vride 4,7 GHz ud af Gigabyte-kortet, mens Pro Gaming Asus kom helt op på 4,9 GHz. Gigabyte-kortet var også det svageste af Z170-kortene i gaming-ydelse, men bundkortet spiller så ringe en rolle, at det er næsten umuligt at se forskel.

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job