Test: Gigabyte Z170X-Gaming 5

I den billigere ende af Z170-bundkortsmarkedet finder vi dette Gigabyte-kort, der konkurrerer med Asus Pro Gaming på næste side. Ligesom de to topkort er der her næsten tale om dødt løb. Men ikke helt: Denne gang er det Asus-kortet, der tager prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at modstanderen er et dårligt valg, men når det gælder rå ydelse, ligger Gaming 5 nederst i den meget jævnbyrdige gruppe af Z170-kort.

Sagen er, at andre Z170-bundkort omgår de multi-plikator-begrænsninger, Intel generelt praktiserer. 6700K formodes kun at nå sin maksimale turbo på 4,2 GHz ved singlethreadede opgaver, mens de fleste kort ignorer dette krav og kører ved 4,2 GHz hele tiden. I vores test kører både dette Gigabyte-kort og Asus Pro Gaming ved 4 GHz som standard.

Det kan man nemt komme udenom i BIOS, men under overclocking kunne vi kun vride 4,7 GHz ud af Gigabyte-kortet, mens Pro Gaming Asus kom helt op på 4,9 GHz. Gigabyte-kortet var også det svageste af Z170-kortene i gaming-ydelse, men bundkortet spiller så ringe en rolle, at det er næsten umuligt at se forskel.

 

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S