Test: Gigabyte Z170X-Gaming 5

I den billigere ende af Z170-bundkortsmarkedet finder vi dette Gigabyte-kort, der konkurrerer med Asus Pro Gaming på næste side. Ligesom de to topkort er der her næsten tale om dødt løb. Men ikke helt: Denne gang er det Asus-kortet, der tager prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at modstanderen er et dårligt valg, men når det gælder rå ydelse, ligger Gaming 5 nederst i den meget jævnbyrdige gruppe af Z170-kort.

Sagen er, at andre Z170-bundkort omgår de multi-plikator-begrænsninger, Intel generelt praktiserer. 6700K formodes kun at nå sin maksimale turbo på 4,2 GHz ved singlethreadede opgaver, mens de fleste kort ignorer dette krav og kører ved 4,2 GHz hele tiden. I vores test kører både dette Gigabyte-kort og Asus Pro Gaming ved 4 GHz som standard.

Det kan man nemt komme udenom i BIOS, men under overclocking kunne vi kun vride 4,7 GHz ud af Gigabyte-kortet, mens Pro Gaming Asus kom helt op på 4,9 GHz. Gigabyte-kortet var også det svageste af Z170-kortene i gaming-ydelse, men bundkortet spiller så ringe en rolle, at det er næsten umuligt at se forskel.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S