Test: Gigabyte Z170X-Gaming 5

I den billigere ende af Z170-bundkortsmarkedet finder vi dette Gigabyte-kort, der konkurrerer med Asus Pro Gaming på næste side. Ligesom de to topkort er der her næsten tale om dødt løb. Men ikke helt: Denne gang er det Asus-kortet, der tager prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at modstanderen er et dårligt valg, men når det gælder rå ydelse, ligger Gaming 5 nederst i den meget jævnbyrdige gruppe af Z170-kort.

Sagen er, at andre Z170-bundkort omgår de multi-plikator-begrænsninger, Intel generelt praktiserer. 6700K formodes kun at nå sin maksimale turbo på 4,2 GHz ved singlethreadede opgaver, mens de fleste kort ignorer dette krav og kører ved 4,2 GHz hele tiden. I vores test kører både dette Gigabyte-kort og Asus Pro Gaming ved 4 GHz som standard.

Det kan man nemt komme udenom i BIOS, men under overclocking kunne vi kun vride 4,7 GHz ud af Gigabyte-kortet, mens Pro Gaming Asus kom helt op på 4,9 GHz. Gigabyte-kortet var også det svageste af Z170-kortene i gaming-ydelse, men bundkortet spiller så ringe en rolle, at det er næsten umuligt at se forskel.

 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics