Test: Philips 277E6EDAD

Har det svært i konkurrencen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips kan sagtens lave gode pc-skærme, men denne model får ikke vores anbefaling

Med denne Philips får du samme skærmstørrelse og opløsning som hos testvinderen fra Asus, og prisen er næsten den samme. Men 277E6EDAD fylder mere på grund af en ret stor og ikke særlig pæn plastikramme omkring skærmen. Foden ser elegant ud, men også den er lavet i et billigt plastmateriale. Foden holder dog skærmen fint på plads, og du kan vinkle den lidt op og ned. Skærmen kan ikke justeres i højden, og den sidder lige en tand for højt efter vores smag og det, som ergoterapeuter vil anbefale.

Men det handler jo især om billedet. Og her skaber Philips-skærmen en god stemning farve- og lysmæssigt, når der vises film. På det punkt er den virkelig på hjemmebane. Den kan levere næsten det samme fine, filmiske skær som testvinderen fra Asus.

Men hvis du går i gang med et spil på computeren, er det tydeligt, at dette ikke er en kvalitetsskærm. Der er ikke slør efter ting i bevægelse, men heller ikke den ro, du gerne vil have i et spil. Som mange andre billige skærme har denne Philips også tendens til at blive for mørk og miste detaljer i de mørke områder af billedet. Skruer du op for lyset, mister du til gengæld detaljer i de lyse områder.

Som de øvrige skærme i testen har Philips 277E6EDAD en række forudindstillinger, som du vælger via touchknapper i bunden af skærmens højre side. Desværre er de ekstremt svære at ramme korrekt og navigere rundt i. Ja, det er nærmest umuligt, og her ville mekaniske knapper være at foretrække.

Det er ikke fordi, denne Philips-skærm er helt håbløs, men den skuffer i forhold til konkurrenterne, og når du kan få en skærm som testens Asus 100 kroner billigere, kan vi ikke give 277E6EDAD nogen anbefaling.

Philips 277E6EDAD Den tykke ramme omkring skærmen gør ikke noget godt for designudtrykket. Skærmen ser lidt gammeldags ud.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S