Test: Philips 277E6EDAD

Har det svært i konkurrencen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips kan sagtens lave gode pc-skærme, men denne model får ikke vores anbefaling

Med denne Philips får du samme skærmstørrelse og opløsning som hos testvinderen fra Asus, og prisen er næsten den samme. Men 277E6EDAD fylder mere på grund af en ret stor og ikke særlig pæn plastikramme omkring skærmen. Foden ser elegant ud, men også den er lavet i et billigt plastmateriale. Foden holder dog skærmen fint på plads, og du kan vinkle den lidt op og ned. Skærmen kan ikke justeres i højden, og den sidder lige en tand for højt efter vores smag og det, som ergoterapeuter vil anbefale.

Men det handler jo især om billedet. Og her skaber Philips-skærmen en god stemning farve- og lysmæssigt, når der vises film. På det punkt er den virkelig på hjemmebane. Den kan levere næsten det samme fine, filmiske skær som testvinderen fra Asus.

Men hvis du går i gang med et spil på computeren, er det tydeligt, at dette ikke er en kvalitetsskærm. Der er ikke slør efter ting i bevægelse, men heller ikke den ro, du gerne vil have i et spil. Som mange andre billige skærme har denne Philips også tendens til at blive for mørk og miste detaljer i de mørke områder af billedet. Skruer du op for lyset, mister du til gengæld detaljer i de lyse områder.

Som de øvrige skærme i testen har Philips 277E6EDAD en række forudindstillinger, som du vælger via touchknapper i bunden af skærmens højre side. Desværre er de ekstremt svære at ramme korrekt og navigere rundt i. Ja, det er nærmest umuligt, og her ville mekaniske knapper være at foretrække.

Det er ikke fordi, denne Philips-skærm er helt håbløs, men den skuffer i forhold til konkurrenterne, og når du kan få en skærm som testens Asus 100 kroner billigere, kan vi ikke give 277E6EDAD nogen anbefaling.

Philips 277E6EDAD Den tykke ramme omkring skærmen gør ikke noget godt for designudtrykket. Skærmen ser lidt gammeldags ud.
Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse