Test: Philips 277E6EDAD

Har det svært i konkurrencen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips kan sagtens lave gode pc-skærme, men denne model får ikke vores anbefaling

Med denne Philips får du samme skærmstørrelse og opløsning som hos testvinderen fra Asus, og prisen er næsten den samme. Men 277E6EDAD fylder mere på grund af en ret stor og ikke særlig pæn plastikramme omkring skærmen. Foden ser elegant ud, men også den er lavet i et billigt plastmateriale. Foden holder dog skærmen fint på plads, og du kan vinkle den lidt op og ned. Skærmen kan ikke justeres i højden, og den sidder lige en tand for højt efter vores smag og det, som ergoterapeuter vil anbefale.

Men det handler jo især om billedet. Og her skaber Philips-skærmen en god stemning farve- og lysmæssigt, når der vises film. På det punkt er den virkelig på hjemmebane. Den kan levere næsten det samme fine, filmiske skær som testvinderen fra Asus.

Men hvis du går i gang med et spil på computeren, er det tydeligt, at dette ikke er en kvalitetsskærm. Der er ikke slør efter ting i bevægelse, men heller ikke den ro, du gerne vil have i et spil. Som mange andre billige skærme har denne Philips også tendens til at blive for mørk og miste detaljer i de mørke områder af billedet. Skruer du op for lyset, mister du til gengæld detaljer i de lyse områder.

Som de øvrige skærme i testen har Philips 277E6EDAD en række forudindstillinger, som du vælger via touchknapper i bunden af skærmens højre side. Desværre er de ekstremt svære at ramme korrekt og navigere rundt i. Ja, det er nærmest umuligt, og her ville mekaniske knapper være at foretrække.

Det er ikke fordi, denne Philips-skærm er helt håbløs, men den skuffer i forhold til konkurrenterne, og når du kan få en skærm som testens Asus 100 kroner billigere, kan vi ikke give 277E6EDAD nogen anbefaling.

Philips 277E6EDAD Den tykke ramme omkring skærmen gør ikke noget godt for designudtrykket. Skærmen ser lidt gammeldags ud.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S