Test: MSI GK-701

Med en pris på 990 kroner hører dette mekaniske gaming USB-tastatur fra MSI ikke til de allerdyreste gamingtastaturer, omend man må sige, at man kan finde en del glimrende gamingtastaturer til samme penge og sågar en del billigere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MSI GK-701, der er et mekanisk tastatur baseret på Cherry’s MX Brown switches, gør det godt på mange områder, men små detaljer samt en lidt højt fastsat pris, gør det ikke til tastaturet, man simpelthen må eje. Tastaturet har mange gode facetter, det har således en solid konstruktion med gummifødder, der sikrer en urokkelig position selv, når der gåes til den. Det ændres heller ikke, hvis man trækker støttebenene bagtil ud for at opnå større hældning på tastaturet.

Tasterne sidder som de skal, det er som udgangspunkt let at game samt at skrive på dette tastatur. Der er bare det aber dabei, at forkanten på tastaturet under alle omstændigheder rager ret højt op over det bord, man sidder ved. Det gør det hurtigt trættende for håndleddene at benytte tastaturet, det er ellers forberedt til håndledsstøtte, men en sådan følger desværre ikke med til prisen.

Tastaturets MX Brown-taster er taktile, det vil sige, at man kan mærke, hvornår tasten aktiveres under tastningen. Tasterne har en total vandring på 4 mm, aktiveringspunktet er ved 2 mm, og der kræves en aktiveringsstyrke på 45 gram for at aktivere tastaturet. Der skal således ikke ret meget til at aktivere tasterne, hvilket er fint, hvad angår tastaturets hastighed, så ligger den på linje med de fleste gamingtastaturer. Tastaturet er ret basalt udstyret af et gamingtastatur. Man kan ganske vist deaktivere Windows-tasten, som man skal kunne, og der er også indbygget medietaster.

Der er dog slet ingen programmérbare taster, og der medfølger ingen software, alt klares via Windows-drivere. Tasterne er baggrundsbelyste, enten WASD-gruppen, alle tasterne eller ingen af tasterne. Farven er rød, der er ikke andre farver at vælge mellem, men man kan variere lysstyrken og vælge en pulserende effekt. GK-701 er i sit grundudtryk et rigtigt godt gamingtastatur, hvis man kan undvære programmérbare taster. Men den manglende håndledsstøtte og den høje pris sammenlignet med alternative tastaturer trækker nedaf.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS